Mikuláš Štefan Ferienčík

Mikuláš Štefan Ferienčík, zdroj wikipédia

Mikuláš Štefan Ferienčík (* 1. august 1825, Zvolen, Slovensko – † 3. marec 1881, Martin, Slovensko) bol slovenský úradník, novinár a spisovateľ. Pseudonym: Jančík, Mikuláš z Pohronia, Mladen.

Rodina

Životopis

Študoval na strednej škole v Jelšave a v Banskej Štiavnici, filozofiu a teológiu do roku 1846 na Evanjelickom lýceu v Levoči, od roku 1846 právo v Prešove. V roku 1856 zložil sudcovskú skúšku v Bratislave. Pôsobil na rôznych miestach a funkciách štátnej služby, okrem iných aj v Banskej Bystrici. Písal básne, romantické, ľúbostné poviedky, spoločenské novely, ľudovýchovnú prózu a divadelné hry. Bol prvý prekladateľ Gogoľovho Revízora. Zúčastnil sa revolúcie 1848 – 1849 ako dobrovoľnícky kapitán.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12771658.

Mikuláš Štefan Ferienčík má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo