Mikuláš Marek

Mikuláš Marek (∗ 24. december 1901, Sedanka, Cárske Rusko - † 27. marec 1971, Bratislava, Slovensko) bol slovenský stavebný inžinier, projektant.

Životopis Absolvoval České vysoké učení technické (ČVUT) v Prahe, stavebný inžinier pôsobil na viacerých miestach v Česku i na Slovensku. V rokoch 1948 - 1951 riaditeľ Doprastavu, v rokoch 1951 - 1971 prednášal dopravné stavby na Stavebnej fakulte Slovenskej vysokej školy technickej (SVŠT) v Bratislave, kde vybudoval vedeckovýskumné laboratórium. Účastník SNP, pracovník Povereníctva verejných prác v Banskej Bystrici, stavbyvedúci povstaleckého poľného letiska Rohožná. Po prechode SNP do hôr, zatknutý gestapom a väznený. Autor vysokoškolských učebníc, učebných textov a odborných článkov.

Rodina , otec Václav Marek , matka Anna Mareková (narodená v Chabarovsku) , manželka Anna rod. Pribilová , sestra Marie Mareková Tichá , deti Jindřich Marek , vnučky Jana, Eva a Dana

Ocenenie , Roku 1947 Rad SNP II. triedy, 1962 Za vynikajúcu prácu

x

Viac na wikipédii, wikidata Q13449756.

Mikuláš Marek má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Osobnosti SNP, Narodenia 24. decembra, Narodenia v 1901, Úmrtia 27. marca, Úmrtia v 1971, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo