Mikuláš Galanda

Mikuláš Galanda, zdroj wikipédia

Mikuláš Galanda (∗ 4. máj 1895, Turčianske Teplice – † 5. jún 1938, Bratislava) bol významný slovenský maliar, grafik a ilustrátor. Patrí k výrazným priekopníkom a propagátorom moderného umenia na Slovensku. Pochovaný je na Národnom cintoríne v Martine.

== Rodina == , otec Štefan Galanda , matka Malvína-Margita rod. Tauberová

Štúdium Po absolvovaní gymnázia v Lučenci, začal v roku 1914 študovať maľbu na Akadémii výtvarných umení v Budapešti. Štúdium však musel po dvoch rokoch pre vojnové udalosti zanechať.

V roku 1922 odchádza do Prahy, kde začal študovať na Umeleckopriemyselnej škole u prof. H. V. Brunnera. Po roku prestúpil na pražskú Akadémiu výtvarných umení a študoval u prof. A. Thieleho a prof. F. Bromseho. Počas štúdia v Prahe sa spriatelil s Ľudovítom Fullom. Spoločne vydávali časopis Súkromné Listy Fullu a Galandu, ktoré sa stali manifestom slovenského umenia.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q3489752.

Mikuláš Galanda má na Slovensku 5 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Galandova, Bratislava
  2. M. Galandu, Martin
  3. M. Galandu, Slovenský Grob
  4. Mikuláša Galandu, Teplička nad Váhom
  5. M. Galandu, Turčianske Teplice
Kategórie: Slovenskí maliari, Narodenia 4. mája, Narodenia v 1895, Osobnosti z Turčianskych Teplíc, Úmrtia 5. júna, Úmrtia v 1938, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo