Mikuláš Ferjenčík

Mikuláš Ferjenčík (* 5. december 1904, Polomka - † 4. marec 1988, Denver, Colorado, USA) bol veterinárny lekár, významný organizátor SNP, neskôr generál.

 Rodina

Životopis

Študoval na gymnáziu v Rožňave, roku 1928 absolvoval veterinárnu fakultu v Brne. Pôsobil vo vojenskej veterinárnej službe. Protifašisticky orientovaný účastník odboja, blízky spolupracovník a zástupca Jána Goliana vo Vojenskom ústredí. 4. augusta 1944 odletel ako člen delegácie ilegálnej SNR za antifašistov v armáde, ktorej úlohou bolo informovať predstaviteľov ZSSR situácii na Slovensku. Po návrate na povstalecké územie pôsobil ako prednosta veterinárnej služby pri veliteľstve 1. čs. armády na Slovensku. Povereník SNR pre národnú obranu.x

Viac na wikipédii.

Mikuláš Ferjenčík má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. M. Š. Ferjenčíka, Zvolen
Kategórie: Osobnosti SNP, Narodenia 5. decembra, Narodenia v 1904, Osobnosti z Polomky, Úmrtia 4. marca, Úmrtia v 1988, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
ε epsilon logo