Mikoláš Aleš

Mikoláš Aleš, zdroj wikipédia

Mikoláš Aleš (* 18. november 1852, Mirotice – † 10. júl 1913, Praha) bol český maliar, kresliar, dekoratér a ilustrátor, jedna z najvýznamnejších osobností takzvanej generácie Národního divadla, klasik českého umenia 19. storočia. V skorom ranom období tvoril v neskoro romantickom štýle, pričom vychádzal z odkazu Josefa Mánesa, neskôr smeroval skôr k secesii.

Životopis

Otcom Mikoláša Aleša bol František Aleš, pisár a neskôr mestský tajomník, člen významnej a zámožnej Mirotickej rodiny, matkou Veronika Alšová, rodená Famfulová. Kvôli finančným problémom sa celá rodina niekoľkokrát presťahovala. V roku 1856 najprv do Písku a potom do Prahy. Ani tam sa však nepodarilo situáciu zlepšiť a tak sa rodina vo februári 1859 vrátila späť do Mirotic.

Mikoláš Aleš začal kresliť už ako štvorročný.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q446948.

Mikoláš Aleš má na Slovensku 8 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Alešova, Blansko
 2. Alešova, Bohumín
 3. Alešova, Bratislava
 4. Alešova, Brno
 5. Alešova, Hodonín
 6. Alešovo nábrežie, Košice
 7. Mik. Aleša, Michalovce
 8. Alešova, Svitavy

Zoznam bodov

 1. Aleš, miesto,
  Lhota u Šternberka

Zoznam vôd

 1. Aleš, stream
Kategórie: Osobnosti na česko-slovenských poštových známkach, Narodenia 18. novembra, Narodenia v 1852, Úmrtia 10. júla, Úmrtia v 1913, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo