Michal Vyšný

Michal Vyšný PhDr. (∗ 1915 - † 1980, ) bol slovenský evanjelický kňaz, novinár a československý dôstojník. Otec britsko-slovenského historika Paula Vyšného.

Životopis Pochádzal z národne uvedomelej liptovskej evanjelickej rodiny. Rodák zo zaniknutej obce Sokolče. V rokoch 1934-38 absolvoval Evanjelickú teologickú fakultu v Bratislave. Od roku 1938 študoval na Slobodnej protestantskej teologickej fakulte v Paríži. Od roku 1939 príslušník československej armády na Západe prístup 5.7.2008. V jej rámci dosiahol hodnosť podporučíka duchovnej služby.

V roku 1940 sa stal vojenským duchovným 1. československej divízie vo Francúzsku. Po porážke Francúzka sa mu podarilo dostať do Veľkej Británie. Službu vojenského duchovného vykonával naďalej v Náhradnom telese československej armády. Podľa zachovaných správ bol jeho postoj k vnútorným pomerom československej armády na Západe pomerne kritický. V máji roku 1944 bol preradený na československé londýnske Ministerstvo sociálnej starostlivosti. Zároveň pôsobil pod krycím menom ("Farár z Liptova") aj ako rozhlasový hlásateľ vysielania do okupovaného Československa. V roku 1945 sa s československou vládou cez Rumunsko vrátil do Košíc a potom pôsobil v štátnych službách na Ministerstve poľnohospodárstva v Prahe ako vedúci tlačového odboru.

Po komunistickom prevrate v roku 1948 bol politicky prenasledovaný a musel pracovať v neadekvátnych zamestnaniach (napr. ako nočný vrátnik v uhoľných skladoch). Preto v roku 1962 (alebo 1964) legálne emigroval do Veľkej Británie, kde najprv pracoval na železnici ako úradník a v roku 1968 sa stal pracovníkom slovenskej redakcie BBC. Zároveň bol a prekladateľom a prednášal aj na viacerých britských školách. Jeho pôsobenie vo Veľkej Británii je zatiaľ málo zdokumentované, pretože povahovo bol skôr utiahnutejším človekom a v rámci spoločenského života nebol odkázaný na krajanskú komunitu, pretože jeho manželka bola Angličanka: Grace Mary Vyšná, rod. Royce (∗1917- †2000). Zomrel v Anglicku a je pochovaný v meste Peterborough, kde žila rodina jeho manželky.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q13449564.

Michal Vyšný má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenské osobnosti druhej svetovej vojny, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo