Michal Petro

Michal Petro, krycie meno Katin (∗ 25. september 1916, Šumiac – † 1945, Nemecko) bol protifašistický bojovník, dôstojník, účastník SNP.

Rodina , otec Michal Petro , matka Katarína rod. Margetová

Životopis Študoval na reálnom gymnáziu v Lučenci, 1936-1939 na lekárskej fakulte v Prahe a v Bratislave, štúdium nedokončil. Od roku 1939 príslušník slovenskej armády, poručík, roku 1942 odvelený k Zaisťovacej divízii do ZSSR. Príslušník antifašistickej skupiny. Člen štábu a veliteľ rozviedky 1. československého partizánskeho oddelenia v ZSSR, neskôr dôstojník zvláštnych úloh ako pobočník generála Viesta prišiel do Banskej Bystrice (október 1944). Počas SNP ranený sa liečil v nemocnici v Banskej Bystrici, kde ho zatkla nemecká bezpečnostná polícia (22. decembra 1944), odvlečený do Nemecka, kde zahynul.

Ocenenie , Roku 1943 vyznamenaný sovietskou medailou Partizán Veľkej vlasteneckej vojny, roku 1944 Československým vojnovým krížom 1939 a Za chrabrosť pred nepriateľom, in memoriam 1969 Radom červenej hviezdy

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12771552.

Michal Petro má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Michala Petru, Šumiac, Michala Petru je ulica v Šumiac, viac o ulici Michala Petru
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo