Michal Pavlovič

Michal Pavlovič, zdroj wikipédia

Michal Pavlovič známy tiež pod krycím menom Ing. Hron (∗ 27. september 1916, Kapince - † 3. február 1945, Bratislava) bol Slovenský dôstojník a partizán v ZSSR počas druhej svetovej vojny.

Rodina , otec Michal Pavlovič , matka Eva rod. Andrášková

Životopis Po ukončení stredoškolských štúdií, študoval na Právnickej fakulte v Bratislave. Roku 1941 absolvoval Vojenskú akadémiu v Bratislave a následne v rokoch 1941-1943 pôsobil ako poručík autopráporu v Nitre. V rámci tejto jednotky bol nasadený na východnom fronte. Plánoval prechod jednotky k bieloruským partizánom, no bol odhalený a zatknutý. Poľným súdom bol následne odsúdený na trest smrti, no 29. septembra 1943 sa mu pred jeho vykonaním podarilo utiecť k partizánom. Neskôr pôsobil ako partizánsky veliteľ v Bielorusku a ako styčný dôstojník Čs. vojenskej misie v Moskve. 6. augusta 1944 bol vysadený v Nízkych Tatrách s partizánskou organizačnou skupinou. Počas SNP spolupracoval s Vojenským ústredím v Banskej Bystrici. Po potlačení povstania do hôr pôsobil na západnom Slovensku a v Bratislave. Pri zatýkaní bol zastrelený príslušníkmi POHG v konšpiračnom byte v Bratislave. Bol pochovaný v Kapiniciach.

Ocenenie , Roku 1945 in memoriam povýšený na mjr., vyznamen. Radom SNP I.tr., Za chrabrosť pred nepriateľom, Čs.vojnovým krížom 1939

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12771549.

Michal Pavlovič má na Slovensku 4 ulíc a námestí.

Zoznam oblastí

 1. Vrbice u Velkých Pavlovic, obec

Zoznam ulíc

 1. Pavlovičova, Bratislava
 2. Rad mjr. Pavloviča, Hlohovec
 3. Pavlovičovo námestie, Prešov
 4. Pavlovičova, Svidník

Zoznam bodov

 1. Pavlovica, miesto,
  086 33 Chmeľová
 2. Pavlovica, miesto,
  962 43 Senohrad
 3. Pavlovica, miesto,
  991 03 Horné Strháre
Kategórie: Osobnosti SNP, Narodenia 27. septembra, Narodenia v 1916, Osobnosti z Kapiniec, Úmrtia 3. februára, Úmrtia v 1945, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo