Michal Pavlovič

Michal Pavlovič, zdroj wikipédia

Michal Pavlovič známy tiež pod krycím menom Ing. Hron (∗ 27. september 1916, Kapince - † 3. február 1945, Bratislava) bol Slovenský dôstojník a partizán v ZSSR počas druhej svetovej vojny.

Rodina , otec Michal Pavlovič , matka Eva rod. Andrášková

Životopis Po ukončení stredoškolských štúdií, študoval na Právnickej fakulte v Bratislave. Roku 1941 absolvoval Vojenskú akadémiu v Bratislave a následne v rokoch 1941-1943 pôsobil ako poručík autopráporu v Nitre. V rámci tejto jednotky bol nasadený na východnom fronte. Plánoval prechod jednotky k bieloruským partizánom, no bol odhalený a zatknutý. Poľným súdom bol následne odsúdený na trest smrti, no 29. septembra 1943 sa mu pred jeho vykonaním podarilo utiecť k partizánom. Neskôr pôsobil ako partizánsky veliteľ v Bielorusku a ako styčný dôstojník Čs. vojenskej misie v Moskve. 6. augusta 1944 bol vysadený v Nízkych Tatrách s partizánskou organizačnou skupinou. Počas SNP spolupracoval s Vojenským ústredím v Banskej Bystrici. Po potlačení povstania do hôr pôsobil na západnom Slovensku a v Bratislave. Pri zatýkaní bol zastrelený príslušníkmi POHG v konšpiračnom byte v Bratislave. Bol pochovaný v Kapiniciach.

Ocenenie , Roku 1945 in memoriam povýšený na mjr., vyznamen. Radom SNP I.tr., Za chrabrosť pred nepriateľom, Čs.vojnovým krížom 1939

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12771549.

Michal Pavlovič má na Slovensku 4 ulíc a námestí.

Zoznam oblastí

 1. Vrbice u Velkých Pavlovic, obec

Zoznam ulíc

 1. Pavlovičova, Bratislava, Pavlovičova je ulica v Bratislava, viac o ulici Pavlovičova
 2. Pavlovičovo námestie, Prešov, Pavlovičovo námestie je ulica v Prešov, viac o ulici Pavlovičovo námestie
 3. Pavlovičova, Svidník, Pavlovičova je ulica v Svidník, viac o ulici Pavlovičova
 4. Rad mjr. Pavloviča, Hlohovec, Rad mjr. Pavloviča je ulica v Hlohovec, viac o ulici Rad mjr. Pavloviča

Zoznam bodov

 1. Pavlovica, miesto,
  086 33 Chmeľová
 2. Pavlovica, miesto,
  991 03 Horné Strháre
 3. Pavlovica, miesto,
  962 43 Senohrad
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo