Michal Minka

Michal Minka (∗ 2. február 1919, Pitelová – † 20. apríl 1945, Poręba) bol slovenský dôstojník a letec.

Rodina , otec Ján Minka , matka Mária rod. Štefanková , manželka Gizela rod. Rychtáriková-Zubová, vydata Pivarciova , syn MUDr. Michal Minka, chirurg

Životopis V roku 1939 maturoval na gymnáziu v Banskej Bystrici. Od roku 1941 dôstojník-letec z povolania, 1944 veliteľ roty leteckej školy v Banskej Bystrici. Po začatí SNP sa so svojou rotou leteckého dorastu zúčastnil bojov pri Telgárte, neskôr v rámci 4. taktickej skupiny 1.čs. armády bojoval pri Handlovej, Kremnici, Turčeku a Skalke. 12. októbra 1944 bol odvelený do ZSSR ako šturman 1.čs. zmiešanej leteckej divízie. Zúčastnil sa bojov o Ostravu. Tragicky zahynul dňa 20. apríla 1945, keď pri štarte svojho lietadla Lavočkin La-5FN na letisku Poreba narazil v dôsledku silného bočného vetra do zaparkovaného stroja Il-2m3http://vhu.sk/index.php?ID=1550&l=sk. Jeho telo pochovali v obci Brzeźce. In memoriam povýšený na kpt.

Ocenenia , Čs. vojnový kríž 1939; Rad SNP I.tr.; Za zásluhy I.st.; Za chrabrosť pred nepriateľom; Za pobedu nad Germanijej

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12771544.

Michal Minka má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Osobnosti SNP, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo