Michal Iľovský

Michal Iľovský (* 26. september 1920, Obyce – † 8. september 1944, Kremnické Bane) bol pilot Slovenských vzdušných zbraní a povstaleckého letectva v druhej svetovej vojne.

Život

Zúčastnil sa ťaženia na východnom fronte s veliteľstvom "Lipa". Po návrate absolvoval vojenskú akadémiu v Bratislave, odkiaľ bol vyradený 30. marca 1943 v hodnosti poručík. Po vypuknutí SNP sa na druhý deň pozemnou cestou presunul na letisko Tri Duby. Vykonával prieskumné a bojové lety na lietadlách Letov Š.328 a Avia B.534. Počas prieskumného letu 8. septembra 1944 na B.534 pri prelietavaní masívu Kremnických vrchov za veľmi nepriaznivého počasia zavadil v hmle podvozkom o strom a zrútil sa.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q20493192.

Michal Iľovský má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. M. Ilovského, Strečno, M. Ilovského je ulica v Strečno, viac o ulici M. Ilovského
Kategórie: Osobnosti SNP, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo