Michail Vasilievič Lomonosov

Michail Vasilievič Lomonosov, zdroj wikipédia

Michail Vasilievič Lomonosov (rus. Михаил Васильевич Ломоносов) (* 19. november 1711, Mišaninskaja, Ruské cárstvo – † 15. apríl 1765, Petrohrad, Ruská ríša) bol ruský prírodovedec, filozof, chemik, spisovateľ a maliar; iniciátor založenia univerzity v Moskve 1755. Zakladateľ súčasného ruského spisovného jazyka.

Život

Narodil sa v dedinke Mišaninskaja pri Cholmogore na severe Ruska. Bol nesmierne nadaný, sám sa naučil latinsky čítaním Biblie v tomto jazyku. V Moskve, kam údajne hnaný túžbou po vzdelaní prišiel pešo, poznali jeho talent a umožnili mu štúdiá v nemeckom Freibergu. Po návrate do vlasti založil Akadémiu vied.

Je významnou osobnosťou svetových i samotných ruských dejín vedy hlavne v Rusku.

Mal široký záber a venoval sa viacerým problematikám.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q58720.

Michail Vasilievič Lomonosov má na Slovensku 5 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Lomonosovova, Bratislava
  2. Lomonosovova, Košice
  3. Lomonosovova, Ostrava
  4. Lomonosova, Partizánske
  5. Lomonosovova, Trnava
Kategórie: Ruskí spisovatelia, Osobnosti s ulicami, Narodenia 19. novembra, Narodenia v 1711, Osobnosti z Petrohradu, Úmrtia 15. apríla, Úmrtia v 1765, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo