Michail Jurievič Lermontov

Michail Jurievič Lermontov, zdroj wikipédia

Michail Jurievič Lermontov (rus. Михаил Юрьевич Лермонтов; * 15. október 1814, Moskva, Rusko – † 27. júl 1841, Piatigorsk, Rusko) bol ruský romantický básnik a dramatik.

Život a dielo

Lermontov sa narodil v Moskve. O rok sa rodina i so starou matkou presťahovala do Penzskej gubernie na neveľké sídlo Tarchany (dnes Lermontov), kde Lermontov prežil svoje detstvo. Jeho matka umrela tri roky po jeho narodení na tuberkulózu, v roku 1817. Jeho otec, Jurij Petrovič Lermontov, bol chudobný vojenský dôstojník a po smrti svojej manželky zveril svojho syna do výchovy jeho bohatej babičke. V novom dome sa Michail stal ohniskom hádok medzi babičkou a otcom, ktorého babička vylúčila z výchovy svojho syna.

Mladý Lermontov ostáva žiť so svojou starou matkou, s ktorou viackrát navštívil klimatické kúpele na Kaukaze, pretože bol chorľavý a trpel tuberkulózou.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q46599.

Michail Jurievič Lermontov má na Slovensku 5 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Lermontovova, Bratislava
  2. Lermontovova, Košice
  3. M. J. Lermontova, Lučenec
  4. Lermontova, Martin
  5. Lermontovova, Olomouc
Kategórie: Ruskí spisovatelia, Osobnosti s ulicami, Narodenia 15. októbra, Narodenia v 1814, Úmrtia 27. júla, Úmrtia v 1841, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo