Melánia Nemcová

Melánia Nemcová, rodená Servátková (∗ 28. október 1918, Veľký Šariš – † 16. august 2006, Bratislava) bola slovenská etnografka, publicistka a choreografka.

Reálne gymnázium navštevovala a ukončila v Prešove a ako učiteľka nastúpila učiť najprv do Stropkova v roku 1938 a o rok neskôr so svojím budúcim manželom odišli učiť na Kysuce, do Nesluše. Potom učila ešte v Hornom Vadičove a v roku 1940 sa vrátila späť na východné Slovensko do Plavnice.

Po 6 rokoch dostali ponuku do Strážskeho, kde manžel prestaval kaštieľ na školu a kde sa začal stavať závod Chemko Strážske. Vtedy Melánia Nemcová založila detský folklórny súbor pri škole, ktorý bol akýmsi predchodcom súboru Strážčan. Súbor bol taký populárny, že sa zúčastnil nakrúcania folklórneho filmu Na zelenej lúke v réžii vtedy začínajúceho režiséra Ladislava Rychmana (Starci na chmeli).

V tom čase pohostinne urobila jednu choreografiu v PUĽSe, kam ju po úspechu angažovali v roku 1954 a pracovala tam až do roku 1972. V tom období vytvorila asi 16O choreografií a viedla súbor aj ako jeho umelecká šéfka. V období od roku 1965 až do roku 1972, kedy absolvovala veľké turné po USA a Kanade.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q18249869.

Melánia Nemcová má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Existuje aj Božena Nemcová: Božena Nemcová, a jeho ulice, Božena Nemcová na wikipédii.

Zoznam ulíc

  1. M. Nemcovej, Veľký Šariš, M. Nemcovej je ulica v Veľký Šariš, viac o ulici M. Nemcovej
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo