Medzinárodná kampaň za zrušenie jadrových zbraní

Medzinárodná kampaň za zrušenie jadrových zbraní, zdroj wikipédia

Medzinárodná kampaň za zrušenie jadrových zbraní (angl. International Campaign to Abolish Nuclear Weapons, skrátene ICAN) je globálna koalícia, ktorá sa snaží presadiť zmluvu o zákaze jadrových zbraní. ICAN bola založená roku 2007 a má 468 partnerských organizácií v 101 krajinách v roku 2017.

Dejiny

Organizácia vznikla v Austrálii. Oficiálne bola založená roku 2007 vo Viedni. Zakladatelia organizácie boli inšpirovaní ohromným úspechom Medzinárodnej kampane za zákaz mín, ktorá zohrala pomocnú úlohu pri vyjednávaní dohovoru o zákaze protipechotných mín, Ottawského dohovoru. Od založenia sa snaží vybudovať silnú globálnu podporu zrušeniu jadrových zbraní. Vďaka spolupráci s Červeným krížom a ďalšími podobnými organizáciami dokázali zmeniť mienku o likvidácii jadrových zbraní.

V roku 2017 ICAN za svoje úsilie obdržala Nobelovu cenu za mier.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q547940.

Medzinárodná kampaň za zrušenie jadrových zbraní má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Nositelia Nobelovej ceny za mier, Narodenia 18. decembra, Narodenia v 1787, Úmrtia 28. júla, Úmrtia v 1869, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo