Max Švabinský

Max Švabinský, zdroj wikipédia

Max Švabinský (celým menom Maxmilian Theodor Jan Švabinský, , 17. september 1873, Kroměříž – † 10. február 1962, Praha) bol český maliar a rytec.

Jeden z najvýznamnejších českých umelcov dvadsiateho storočia, uznávaný pre svoju neobyčajnú kresliarsku zručnosť a rozmanitosť grafických techník. Portrétoval mnohé významné osobnosti tej doby. Spoločne s Janom Preislerom, Antonínom Slavíčkom a Milošom Jiránkom patrí ku generácii umelcov, ktorí položili základy českého moderného výtvarného umenia dvadsiateho storočia. Švabinský sa veľkou mierou podieľal aj na zviditeľnení českého výtvarného umenia v celej Európe.

Ocenenia Bol zakladajúcim členom SČUG Hollar, členom SVU Mánes, kuratória Modernej galérie, viedenského spolku umelcov Hagenbund a Société nationale des Beaux-Arts v Paríži. Mal titul Doctor honoris causa Masarykovej univerzity v Brne, rytierom Radu čestnej légie, profesorom c. k. Akadémie umení v Prahe, osemkrát jej rektorom, doživotným čestným profesorom Akadémie výtvarných umení v Prahe, nositeľom Radu republiky, akademikom-korešpondentom Real Academia de Bellas Artes v Madride a laureátom ceny talianskej vlády za kolekciu leptov.

V roku 1937 bola v oblasti bankoviek na výstave umenia v Paríži ocenená jeho tisíckoruna z roku 1934. Bankovka vznikla v spolupráci s rytcom Karlom Wolfom.

x

Viac na wikipédii.

Max Švabinský má na Slovensku 7 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Švabinského, Bratislava
 2. Maxe Švabinského, Frýdek-Místek
 3. Švabinského, Hodonín
 4. Švabinského, Nitra
 5. Švabinského, Olomouc
 6. Švabinského, Prostějov
 7. Švabinského, Valašské Meziříčí

Zoznam bodov

 1. Švabinského, autobusová zastávka,
  Švabinského 5, 851 01 Bratislava, Petržalka
  Súradnice: 48°6'52"N, 17°6'6"E
 2. Švabinského, autobusová zastávka,
  Jiráskova 6, 851 01 Bratislava, Petržalka
  Súradnice: 48°6'53"N, 17°6'7"E
Kategórie: Česko-slovenskí národní umelci, Narodenia 17. septembra, Narodenia v 1873, Osobnosti z Kroměříža, Úmrtia 10. februára, Úmrtia v 1962, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo