Max Švabinský

Max Švabinský, zdroj wikipédia

Max Švabinský (celým menom Maxmilian Theodor Jan Švabinský, , 17. september 1873, Kroměříž – † 10. február 1962, Praha) bol český maliar a rytec.

Jeden z najvýznamnejších českých umelcov dvadsiateho storočia, uznávaný pre svoju neobyčajnú kresliarsku zručnosť a rozmanitosť grafických techník. Portrétoval mnohé významné osobnosti tej doby. Spoločne s Janom Preislerom, Antonínom Slavíčkom a Milošom Jiránkom patrí ku generácii umelcov, ktorí položili základy českého moderného výtvarného umenia dvadsiateho storočia. Švabinský sa veľkou mierou podieľal aj na zviditeľnení českého výtvarného umenia v celej Európe.

Ocenenia Bol zakladajúcim členom SČUG Hollar, členom SVU Mánes, kuratória Modernej galérie, viedenského spolku umelcov Hagenbund a Société nationale des Beaux-Arts v Paríži. Mal titul Doctor honoris causa Masarykovej univerzity v Brne, rytierom Radu čestnej légie, profesorom c. k. Akadémie umení v Prahe, osemkrát jej rektorom, doživotným čestným profesorom Akadémie výtvarných umení v Prahe, nositeľom Radu republiky, akademikom-korešpondentom Real Academia de Bellas Artes v Madride a laureátom ceny talianskej vlády za kolekciu leptov.

V roku 1937 bola v oblasti bankoviek na výstave umenia v Paríži ocenená jeho tisíckoruna z roku 1934. Bankovka vznikla v spolupráci s rytcom Karlom Wolfom.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q159074.

Max Švabinský má na Slovensku 11 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Švabinského, Bratislava
 2. Maxe Švabinského, Frýdek-Místek
 3. Švabinského, Havířov
 4. Švabinského, Hodonín
 5. M. Švabinského, Litomyšl
 6. Švabinského, Nitra
 7. Švabinského, Olomouc
 8. Švabinského, Ostrava
 9. Švabinského, Prostějov
 10. Švabinského, Svitavy
 11. Švabinského, Valašské Meziříčí

Zoznam bodov

 1. Švabinského, autobusová zastávka,
  Jiráskova 6, 851 01 Bratislava, Petržalka
 2. Švabinského, autobusová zastávka,
  Švabinského 5, 851 01 Bratislava, Petržalka
Kategórie: Česko-slovenskí národní umelci, Narodenia 17. septembra, Narodenia v 1873, Osobnosti z Kroměříža, Úmrtia 10. februára, Úmrtia v 1962, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo