Matúš Kavec

Matúš Kavec, zdroj wikipédia

Matúš Kavec (∗ 23. september 1898, Rajec – † 2. jún 1980, Bratislava) bol slovenský spisovateľ.

==Život== Základné a stredné vzdelanie absolvoval v Prievidzi, Trenčíne a Nitre. Potom narukoval a zúčastnil sa I. svetovej vojny. Po roku 1918, po absolvovaní notárskeho kurzu sa stal notárom vo Veľkom Rovnom. Neskôr odišiel do Brna, kde vyštudoval Právnickú fakultu Masarykovej univerzity a potom UK v Bratislave.

==Tvorba== Do literatúry vstúpil v roku 1926, keď mu v Ľudovej politike začal vychádzať román s drotárskou tématikou Svetom moje, svetom. Drotárskej tématike zostal verný aj v ďalších románoch V rudých hmlách (1930) a Grapy (1936, vyšiel aj v chorvátskom preklade pod názvom Tvornice).

V roku 1935 vyšli dva Kavcove romány Kuvik na plote a Nezamestnaný. Obidva sú situované do Bratislavy a do prostredia inteligencie. Po vojne, v roku 1946 vyšiel jeho ďalší román Návrat na hole, ktorý napísal ešte v roku 1938. Potom sa literárne odmlčal a až v roku 1973 napísal cyklus spomienok pre mládež Svetlonos a v roku 1980 Moje stretnutie s drotármi.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12771241.

Matúš Kavec má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Matúša Kavca, Žilina, Matúša Kavca je ulica v Žilina, viac o ulici Matúša Kavca
Kategórie: Slovenskí spisovatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo