Matej Miškóci

Matej Miškóci, zdroj wikipédia

Matej Miškóci (∗ 17. február 1886, Mošovce – † 29. október 1952, Nitra) bol slovenský pedagóg, národnokultúrny pracovník a protifašistický bojovník.

Rodina , otec: Andrej Miškóci - obuvnícky majster , matka: Anna rod. Ižipová , manželka: Zuzana rod. Štefániková

Životopis Študoval na gymnáziu v Banskej Bystrici, 1905 maturoval na učiteľskom ústave v Soprone. Učiteľ v Brezovej pod Bradlom v Dačovom Lome s výnimkou 1914 - 1920, keď bol na ruskom fronte v zajatí, potom príslušník československých légií v Rusku. Po návrate inšpektor v Nitre, školský inšpektor pre Nitriansku župu na referáte Ministerstva školstva a národnej osvety v Bratislave. Počas 2. svetovej vojny aktívny účastník odboja, v SNP spolupracoval so skupinou občianskeho odboja. Od začiatku pedagogickej praxe budovateľ slovenského národného školstva, spoluautor učebníc, publicista a redaktor. Uverejňoval články s legionárskou a školskou problematikou. Zakladateľ a zodpovedný redaktor časopisu Národná stráž s prílohou Legionárska časť.

Ocenenie , Rad generála Milana Rastislava Štefánika, Československý vojnový kríž 1939 , Za hrdinstvo v práci I.tr.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q13441637.

Matej Miškóci má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Osobnosti SNP, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo