Matej Hrebenda

Matej Hrebenda (∗ 10. marec 1796, Rimavská Píla - † 16. marec 1880, Hačava) bol slovenský národný buditeľ a ľudový spisovateľ.

Hrebenda ako kníhkupec rozširoval slovenské a české knihy.

Životopis Matej Hrebenda sa narodil v Rimavskej Píle, kde bol jeho otec Samuel notárom, ale väčšinu života prežil v susednej dedine Hačava (teraz časť mesta Hnúšťa). Jeho matka Alžbeta na jar 1806 zomrela a Matej sa stal polosirotou. Jeho otec mal mnoho chýb, no medzi najvýznamnejšiu patrí to, že nevydržal v žiadnom povolaní. Preto nemohol robiť to, čo robili iní rodičia: vychovávať deti, svojich troch synov.

Matej nemohol chodiť do školy a preto sa vzdelával sám. Na živobytie si zarábal. Otec sa v roku 1809 oženil znova a odišiel z Liptova. Stal sa učiteľom v Gemerskej stolici a Matej sa u neho zdržiaval ako mendík.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12771192.

Matej Hrebenda má na Slovensku 5 ulíc a námestí.

Existuje aj Martin Hrebenda: Martin Hrebenda, a jeho ulice, Martin Hrebenda na wikipédii.

Zoznam ulíc

  1. Hrebendova, Bratislava
  2. Hrebendova, Hnúšťa
  3. Mateja Hrebendu, Kokava nad Rimavicou
  4. Hrebendova, Košice
  5. Mateja Hrebendu, Revúca
Kategórie: Slovenskí národní buditelia, Slovenskí spisovatelia, Narodenia 10. marca, Narodenia v 1796, Osobnosti z Tisovca, Úmrtia 16. marca, Úmrtia v 1880, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo