Matej Bel

Matej Bel, zdroj wikipédia

Matej Bel (ďalšie mená pozri nižšie; * 22. marec 1684, Očová – † 29. august 1749, Bratislava) bol slovenský polyhistor, encyklopedista, pedagóg, evanjelický kazateľ, priekopník slovenského osvietenstva, jeden z najvýznamnejších európskych vedcov 18. storočia, zakladateľ modernej vlastivedy v Uhorsku a vzor francúzskeho encyklopedistu Denisa Diderota. Zdroje ho označujú buď ako slovenskú alebo ako slovensko-maďarskú, alebo ako uhorskú osobnosť (podrobnosti pozri nižšie). Zo strany oboch rodičov bol príslušníkom zemianskeho stavu.

Vo vedeckej práci presadzoval moderné metódy – kolektívnu prácu, postup podľa stanoveného plánu, štúdium prameňov a archívov a kritický postoj k faktom. V tomto ohľade už prekonal aj osvietencov.

Mená

Slovenské meno sa uvádza aj ako Matej Bel z Očovej alebo Matej Bel Funtík. V súčasnej maďarčine je nazývaný ako Bél Mátyás, v nemčine Matthias Bel, v latinčine Matthias Belius.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q697179.

Matej Bel má na Slovensku 19 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Mateja Bela, Banská Bystrica
 2. Mateja Bela, Bratislava
 3. M. Bela, Hlohovec
 4. Mateja Belu, Kalinovo
 5. Mateja Bela, Komárno
 6. M. Bela, Kráľovský Chlmec
 7. Most Belá, Liptovský Hrádok
 8. Most Belá, Liptovský Peter
 9. Mateja Bela, Lučenec
 10. Mateja Bela, Nováky
 11. Mateja Bela Funtíka, Očová
 12. Mateja Bela, Piešťany
 13. Most Belža, Seňa
 14. Mateja Bela, Stupava
 15. Mateja Bela, Štúrovo
 16. Mateja Bela, Trenčín
 17. Most Belá, Vavrišovo
 18. Mateja Bela, Žilina
 19. Mateja Bela, Zvolen
Kategórie: Slovenskí spisovatelia, Narodenia 24. marca, Narodenia v 1684, Osobnosti z Banskej Bystrice, Osobnosti z Očovej, Úmrtia 29. augusta, Úmrtia v 1749, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo