Matej Bel

Matej Bel, zdroj wikipédia

Matej Bel (ďalšie mená pozri nižšie; * 24. marec 1684, Očová – † 29. august 1749, Bratislava) bol slovenský polyhistor, encyklopedista, pedagóg, evanjelický kazateľ, priekopník slovenského osvietenstva, jeden z najvýznamnejších európskych vedcov 18. storočia, zakladateľ modernej vlastivedy v Uhorsku a vzor francúzskeho encyklopedistu Denisa Diderota. Zdroje ho označujú buď ako slovenskú alebo ako slovensko-maďarskú, alebo ako uhorskú osobnosť (podrobnosti pozri nižšie). Zo strany oboch rodičov bol príslušníkom zemianskeho stavu.

Vo vedeckej práci presadzoval moderné metódy – kolektívnu prácu, postup podľa stanoveného plánu, štúdium prameňov a archívov a kritický postoj k faktom. V tomto ohľade už prekonal aj osvietencov.

Mená

Slovenské meno sa uvádza aj ako Matej Bel z Očovej alebo Matej Bel Funtík. V súčasnej maďarčine sa volá Bél Mátyás, v nemčine Matthias Bel, v latinčine Matthias Belius.

x

Viac na wikipédii.

Matej Bel má na Slovensku 14 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Mateja Bela, Banská Bystrica
 2. Mateja Bela, Bratislava
 3. M. Bela, Hlohovec
 4. Mateja Belu, Kalinovo
 5. Mateja Bela, Komárno
 6. Mateja Bela, Kráľovský Chlmec
 7. Mateja Bela, Lučenec
 8. Mateja Bela, Nováky
 9. Mateja Bela Funtíka, Očová
 10. Mateja Bela, Piešťany
 11. Mateja Bela, Štúrovo
 12. Mateja Bela, Trenčín
 13. Mateja Bela, Zvolen
 14. Mateja Bela, Žilina
Kategórie: Slovenskí spisovatelia, Narodenia 24. marca, Narodenia v 1684, Osobnosti z Banskej Bystrice, Osobnosti z Očovej, Úmrtia 29. augusta, Úmrtia v 1749, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo