Matej Augustíni

Matej Augustíni (∗ 16. február 1695, Liptovský Mikuláš – † 1753, Trenčín) bol slovenský náboženský spisovateľ a evanjelický farár.

Životopis Narodil sa v rodine evanjelického farára Eliáša Augustíniho a jeho manželky Magdalény. Vzdelanie získaval v Liptovskom Mikuláši, Šoproni a v rokoch 1718 – 1720 na univerzite v nemeckom Wittenbergu. V rokoch 1720 – 1721 pôsobil ako rektor, v rokoch 1721 – 1731 ako evanjelický farár v Necpaloch, potom v Hrušove a Krajnom a napokon v Trenčíne, kde pôsobil až do svojej smrti.

Tvorba Venoval sa písaniu náboženskej literatúry (cirkevné piesne, pohrebné kázne). Okrem vlastnej tvorby tiež prekladal z nemčiny piesne a teologickú literatúru.

Dielo Náboženské diela *1734 – Přemyslowánj Swaté o Trpelivosti Křesťanské *1736 – Službeník Boha živého… Daniel Knogler… (Trenčín) *Kancionál, rukopis diela je uložený v Literárnom archíve Matice slovenskej *Přemyšlowánj o smrti. ( B. Tablic Poezye, djľ druhý,str. LXXI )

x

Viac na wikipédii, wikidata Q781146.

Matej Augustíni má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí spisovatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo