Martina Jelenová

Mgr. Art. Martina Jelenová (rod. Oslejová; , 23. február 1981, Komárno) je slovenská divadelná herečka, speváčka, autorka textov piesní, scenárov i bábok Divadla na kolesách a podnikateľka.

Životopis Po absolvovaní základnej školy a gymnázia, kde sa čoraz viac prejavovali jej umelecké vlohy (napríklad stala víťazkou celoslovenského kola recitačnej súťaže v prednese poézie Hviezdoslavov Kubín, tancovala vo folklórnom súbore DUNAJ, navštevovala výtvarný odbor ZUŠ, či divadelný krúžok počas štúdia gymnázia) sa rozhodla pre štúdium herectva na Akadémii umení v Banskej Bystrici. V divadle JGT vo Zvolene stvárnila niekoľko rolí a v bábkovom divadle Žilina, avšak ťahalo ju to skôr k vlastným projektom, v ktorých by sa komplexne spojili viaceré jej talenty a záujmy, ako vymýšľanie príbehov, maľovanie, navrhovanie a šitie kostýmov, poézia, herectvo, hudba, spev a iné.

Po polročnom pobyte v USA sa usadila v Bratislave, kde založila vlastné divadlo – Divadlo na kolesách, ktoré za 12 rokov svojho pôsobenia v umeleckej sfére vytvorilo viac ako 20 projektov pre deti a mládež. Spolupracovala s TV Lux na tvorbe relácie pre deti Klbko, kde stvárnila hlavnú postavu Katky. Vymyslela a zorganizovala Festival autorskej slovenskej tvorby (FAST) v Pezinku.

V roku 2007 sa vydala a s manželom má 2 deti – Terezku (2010) a Elišku (2014) . Jej manžel Branislav Jelen je bubeník, ktorý spolupracuje s mnohými slovenskými interpretmi (Zuzana Smatanová, Mária Čírová, Sima Martausová a podobne a zároveň výrobca bicích nástrojov. Manželia Jelenovci založili spoločnú firmu JELEN DRUMS, ktorá je značkou spomínaných ručne vyrábaných bicích nástrojov a zároveň vydavateľstvom, zameraným na produkciu audiovizuálnych, hudobných a knižných diel pre deti.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q22583405.

Martina Jelenová má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Jeleňova, Martin

Zoznam bodov

  1. Jeleňová, vrch,
    976 45 Osrblie
Kategórie: Slovenskí hudobní skladatelia, Narodenia 23. februára, Narodenia v 1981, Osobnosti z Komárna, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo