Martin Miloš Braxatoris

Martin Miloš Braxatoris (* 2. máj 1863 Banská Bystrica-Radvaň - † 26. august 1934 Senica) bol slovenský evanjelický kňaz, básnik, redaktor, prekladateľ. Pseudonym: Gnom, Martin Sládkovič, Ondrejovič, Strýčko Martin.

Jeho otec bol známy slovenský básnik Andrej Braxatoris-Sládkovič (autor: Marína a Detvan a ďalších diel) a syn známy slovenský libretista, textár a spoluzakladateľ slovenskej operety Pavol Braxatoris (autor operiet napr. Modrá ruža, Pod cudzou vlajkou...).

Životopis

Syn Andreja Sládkoviča a Antónie rod. Sekovičovej. Študoval na gymnáziu v Banskej Bystrici, na evanjelickom lýceu a od 1882 teológiu v Bratislave, Rostocku a na univerzite v Lipsku. V roku 1887 bol vysvätený za kňaza.

x

Viac na wikipédii.

Martin Miloš Braxatoris má na Slovensku 2 ulíc a námestí.

Existuje aj Pavol Braxatoris: Pavol Braxatoris, a jeho ulice, Pavol Braxatoris na wikipédii.

Zoznam ulíc

  1. Karola Braxatorisa, Dudince
  2. Martina Braxatorisa, Senica
Kategórie: Narodenia 2. mája, Narodenia v 1863, Osobnosti z Radvane, Úmrtia 26. augusta, Úmrtia v 1934, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo