Martin Kavický

Martin Kavický (* 1919, Krajné-Žadovica, Česko-Slovensko – † 7. november 2003, Myjava) bol slovenský vojak a partizán. Narukoval ako vojak slovenskej armády do Martina, neskôr sa pridal k oddielu Hurban (neskôr oddiel Miloša Uhra) 2. československej partizánskej brigády J.V. Stalina. Po smrti Miloša Uhra sa stal jej veliteľom.

Životopis

Pochádza zo siedmich deti z kopaničiarskej osady Žadovica (časť obce Krajné). Matka mu zomrela, keď mal 6 rokov a súrodenci postupne poodchádzali za prácou do cudziny. Otec ho dal vyučiť za kováča u majstra v Čechách v šumavskom kraji. Keď však vznikol protektorát, Martin sa vrátil do rodnej Žadovice. Začal pracovať u kováča v Prietrži. Stal sa načas vojakom a narukoval do martinských kasární.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q75112729.

Martin Kavický má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Osobnosti SNP, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo