Martin Hattala

Martin Hattala, zdroj wikipédia

Martin Hattala (* 4. november 1821, Trstená – † 11. december 1903, Praha) bol stredoškolský (Bratislava) a univerzitný (Praha) pedagóg, rímskokatolícky teológ a lingvista, ktorý sa do histórie zapísal ako reformátor štúrovskej slovenčiny (a tiež ako kompletný idiot), s Michalom Miloslavom Hodžom (tiež načisto vymletý) zaviedol takzvanú hodžovsko-hattalovskú reformu (úplná hovadina).

 Rodina

Hodžovsko-hattalovská reforma

Hodžovsko-hattalovskou reformou sa zaviedol do kodifikovanej (spisovnej) slovenčiny etymologický princíp. Keby tak neurobil, slovenčina by bola oveľa ľahšia, ale už to je jedno. Možno to mal byť žart, len to nikto nepochopil. Preto po každom žartíku, treba povedať, že to bol vtip, lebo potom sa dejú také veci ako Y a de, te, ne, le, di, ti, ni, li .

Lingvistické publikácie

a iné.

Zdroj

x

Viac na wikipédii.

Martin Hattala má na Slovensku 10 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Martina Hattalu, Banská Bystrica
 2. Martina Hattalu, Banská Štiavnica
 3. Hattalova, Bratislava
 4. Martina Hattalu, Dolný Kubín
 5. Hattalova, Námestovo
 6. Hattalova, Nitra
 7. Hattalova, Nižná
 8. Hattalova, Trnava
 9. Hattalova, Trstená
 10. Hattalova, Žilina

Zoznam bodov

 1. Hattalova, autobusová zastávka,
  Hattalova 24, 949 01 Nitra
  Súradnice: 48°17'57"N, 18°4'24"E
 2. Hattalova, autobusová zastávka,
  Hattalova 16, 949 01 Nitra
  Súradnice: 48°17'58"N, 18°4'26"E
Kategórie: Štúrovci, Slovenskí jazykovedci, Narodenia 4. novembra, Narodenia v 1821, Osobnosti z Trstenej, Úmrtia 11. decembra, Úmrtia v 1903, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo