Martin Benka

Martin Benka, zdroj wikipédia

Martin Benka (∗ 21. september 1888, Kostolište – † 28. jún 1971, Malacky) bol slovenský maliar, grafik, ilustrátor, výtvarný pedagóg a esperantista. Pseudonym: Marko Betýn; Janko Synevin.

Životopis Zakladateľ moderného slovenského prejavu v maľbe a v kresbe. Venoval sa gobelínovej tvorbe, scénickému výtvarníctvu, hudbe a husliarstvu. V roku 1939 sa presťahoval z Prahy do Martina kde okrem iného zoskupil kruh hudobníkov-amatérov - priateľov komornej hudby: bratia Hirnerovci, Ferenc, Kleinhans, Lukáš Molnár, Pantlík, Dr. Novák, prof. Filip, Dr. Muntág a iní. Na začiatku roka 1950 vzniklo kvarteto hudobníkov: 1. husle V. Belorid, 2. husle E. Muntág, viola M. Benka, violončelo M. Filip. Stretávali sa raz týždenne vo štvrtok až do rozpadu v roku 1951 odchodom M. Filipa na vysokú školu a E. Muntága na základnú vojenskú službu. Vytvoril si sám 13 huslí, sú odložené v Martine - Múzeum Martin Benku. Autor memoárových, spomienkových úvah a cestopisných článkov. Maľoval aj v Banskej Bystrici (1944), najmä jej predmestia. V Martine roku 1945 založil spolu s maliarmi Karolom Ondreičkom, Emilom Makovickým a sochárom Fraňom Štefunkom výtvarné združenie Trojštít. Malo konzervatívny charakter, jeho cieľom bolo skĺbiť spoluprácu rôznych druhov umení, napr. realizáciami v architektúre.

V oblasti knižného dizajnu a typografie vytvoril Benka množstvo zaujímavých experimentálnych fontov a dizajnérskych úprav kníh, ktoré sú ovplyvnené kubistickou ideou. Benkom vymyslené fonty však často neboli použité. Azda najznámejším použitím Benkovho kubistického písma je oficiálny font názvu Slovenská akadémia vied. Martin Benka vytvoril množstvo obálok kníh pre nakladateľa Leopolda Mazáča v Prahe (edície EMSA - Edícia mladých slovenských autorov a MSK - Mazáčova slovenská knižnica). Takisto je autorom niekoľkých súkromných, nepredajných bibliofílií. Spolu s Fullom a Galandom patrí Benka k zakladateľom slovenskej knižnej ilustrácie.

Martin Benka sa venoval aj tvorbe huslí, v kontexte kubizmu, ktorý sa v našom sochárstve a maliarstve prejavil minimálne, vytvoril aj niekoľko jedinečných kubistických huslí, od roku 1945 - 1963.

x

Viac na wikipédii.

Martin Benka má na Slovensku 34 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Nám. Martina Benku, Banka
 2. Martina Benku, Banská Štiavnica
 3. Martina Benku, Bardejov
 4. Námestie Martina Benku, Bratislava
 5. Martina Benku, Brezno
 6. Martina Benku, Detva
 7. M. Benku, Hlohovec
 8. M. Benky, Hodonín
 9. Benkova, Košice
 10. Benkova, Kysucké Nové Mesto
 11. Námestia Martina Benku, Liptovské Sliače
 12. M. Benku, Lučenec
 13. Martina Benku, Malacky
 14. Benkova, Martin
 15. Martina Benku, Michalovce
 16. Benkova, Nitra
 17. Martina Benku, Nová Dubnica
 18. Benkova, Nové Mesto nad Váhom
 19. Martina Benku, Považská Bystrica
 20. Benkova, Práznovce
 21. Martina Benku, Prešov
 22. Martina Benku, Prievidza
 23. M. Benku, Slovenský Grob
 24. Martina Benku, Štrba
 25. M. Benku, Stupava
 26. Martina Benku, Stupava
 27. M. Benku, Teplička nad Váhom
 28. Martina Benku, Topoľčany
 29. Martina Benku, Trnava
 30. Martina Benku, Veľké Leváre
 31. Martina Benku, Vráble
 32. Martina Benku, Žiar nad Hronom
 33. Martina Benku, Žilina
 34. M. Benku, Zlaté Moravce

Zoznam bodov

 1. Benkova, miesto,
  Kamenná Poruba
 2. Benková, vrch,
  Bytča
Kategórie: Narodenia 21. septembra, Narodenia v 1888, Osobnosti z Kostolišťa, Úmrtia 28. júna, Úmrtia v 1971, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo