Martin Benka

Martin Benka, zdroj wikipédia

Martin Benka (∗ 21. september 1888, Kostolište – † 28. jún 1971, Malacky) bol slovenský maliar, grafik, ilustrátor, výtvarný pedagóg a esperantista. Pseudonym: Marko Betýn; Janko Synevin.

Životopis Zakladateľ moderného slovenského prejavu v maľbe a v kresbe. Venoval sa gobelínovej tvorbe, scénickému výtvarníctvu, hudbe a husliarstvu. V roku 1939 sa presťahoval z Prahy do Martina kde okrem iného zoskupil kruh hudobníkov-amatérov - priateľov komornej hudby: bratia Hirnerovci, Ferenc, Kleinhans, Lukáš Molnár, Pantlík, Dr. Novák, prof. Filip, Dr. Muntág a iní. Na začiatku roka 1950 vzniklo kvarteto hudobníkov: 1. husle V. Belorid, 2. husle E. Muntág, viola M. Benka, violončelo M. Filip. Stretávali sa raz týždenne vo štvrtok až do rozpadu v roku 1951 odchodom M. Filipa na vysokú školu a E. Muntága na základnú vojenskú službu. Vytvoril si sám 13 huslí, sú odložené v Martine - Múzeum Martin Benku. Autor memoárových, spomienkových úvah a cestopisných článkov. Maľoval aj v Banskej Bystrici (1944), najmä jej predmestia. V Martine roku 1945 založil spolu s maliarmi Karolom Ondreičkom, Emilom Makovickým a sochárom Fraňom Štefunkom výtvarné združenie Trojštít. Malo konzervatívny charakter, jeho cieľom bolo skĺbiť spoluprácu rôznych druhov umení, napr. realizáciami v architektúre.

V oblasti knižného dizajnu a typografie vytvoril Benka množstvo zaujímavých experimentálnych fontov a dizajnérskych úprav kníh, ktoré sú ovplyvnené kubistickou ideou. Benkom vymyslené fonty však často neboli použité. Azda najznámejším použitím Benkovho kubistického písma je oficiálny font názvu Slovenská akadémia vied. Martin Benka vytvoril množstvo obálok kníh pre nakladateľa Leopolda Mazáča v Prahe (edície EMSA - Edícia mladých slovenských autorov a MSK - Mazáčova slovenská knižnica). Takisto je autorom niekoľkých súkromných, nepredajných bibliofílií. Spolu s Fullom a Galandom patrí Benka k zakladateľom slovenskej knižnej ilustrácie.

Martin Benka sa venoval aj tvorbe huslí, v kontexte kubizmu, ktorý sa v našom sochárstve a maliarstve prejavil minimálne, vytvoril aj niekoľko jedinečných kubistických huslí, od roku 1945 - 1963.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q1903455.

Martin Benka má na Slovensku 37 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Námestie Martina Benku, Banka
 2. Martina Benku, Banská Štiavnica
 3. Martina Benku, Bardejov
 4. Námestie Martina Benku, Bratislava
 5. Martina Benku, Brezno
 6. M. Benku, Detva
 7. Martina Benku, Hlohovec
 8. M. Benky, Hodonín
 9. Benkový háj, Horná Potôň
 10. Benkova, Košice
 11. Martina Benku, Kostolište
 12. Benkova, Kysucké Nové Mesto
 13. Námestie Martina Benku, Liptovské Sliače
 14. M. Benku, Lučenec
 15. Martina Benku, Malacky
 16. Benkova, Martin
 17. Martina Benku, Michalovce
 18. Benkova, Nitra
 19. Martina Benku, Nová Dubnica
 20. Benkova, Nové Mesto nad Váhom
 21. Benkova, Práznovce
 22. Martina Benku, Prešov
 23. M. Benku, Prievidza
 24. Benkova, Rajec
 25. M. Benku, Slovenský Grob
 26. M. Benku, Štrba
 27. Martina Benku, Stupava
 28. M. Benku, Stupava
 29. Martina Benku, Teplička nad Váhom
 30. M. Benku, Topoľčany
 31. Martina Benku, Trnava
 32. Martina Benku, Veľké Leváre
 33. Martina Benku, Vráble
 34. M. Benku, Vranov nad Topľou
 35. M. Benku, Žiar nad Hronom
 36. Martina Benku, Žilina
 37. M. Benku, Zlaté Moravce

Zoznam bodov

 1. Benkova, miesto,
  093 03 Kamenná Poruba
 2. Benková, vrch,
  014 01 Bytča
Kategórie: Česko-slovenskí národní umelci, Slovenskí maliari, Osobnosti na česko-slovenských poštových známkach, Narodenia 21. septembra, Narodenia v 1888, Osobnosti z Kostolišťa, Úmrtia 28. júna, Úmrtia v 1971, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo