Marta Podhradská

Marta Podhradská (∗ 28. jún 1949, Lehnice) je slovenská poetka, prekladateľka a politička.

Životopis Vzdelanie získavala v Šamoríne a na filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Pracovala v Univerzitnej knižnici, vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ, od roku 1994 bola pracovníčkou členského ústredia Matice slovenskej, v rokoch 1994 - 1998 bola riaditeľkou tlačového odboru Ministerstva kultúry a od roku 1998 je poslankyňou Národnej rady Slovenskej republiky (za stranu ĽS-HZDS). V súčasnosti učí slovenčinu, literatúru a geografiu v ZŠ Lehniciach.

Tvorba Knižne debutovala v roku 1980 zbierkou básní Ďaleko na dosah. Venuje sa najmä písaniu poézie, ale taktiež prekladá z maďarskej a nemeckej literatúry. Vo svojich dielach prezentuje širokú škálu pocitov od dotykov, ľúbostného citu a materstva až po smutné obrazy minulosti Slovenska a priamočiare vyjadrenie občianskych postojov, no v jej tvorbe sa objavujú tiež erotické a filozofické podtóny.

Dielo , 1980 – Ďaleko na dosah, básnická zbierka , 1984 – Veterná studňa, básnická zbierka , 1987 – Sonáta časopriestoru (spoluautor László Cselényi) , 1997 – Divé stromy

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12771108.

Marta Podhradská má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Narodenia 28. júna, Narodenia v 1949, Osobnosti z Lehníc, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo