Marianna Grznárová

Marianna Grznárová (∗ 1. december 1941, Rudno nad Hronom) je slovenská poetka a prozaička, autorka literatúry pre deti a mládež.

Životopis Narodila sa v úradníckej rodine a vzdelanie získavala v Rudne nad Hronom, Šuranoch a na pedagogickej fakulte v Nitre. Pôsobila ako učiteľka na viacerých školách, od roku 1969 bola redaktorkou a od roku 1971 pražskou spravodajkyňou denníka Ľud.Od roku 1972 – 1984 pracovala v bratislavskej televízii ako dramaturgička. Neskôr v slobodnom povolaní. V súčasnosti je na dôchodku.

Tvorba Prvé diela začala publikovať v denníkoch Ľud, Smena a v časopise Mladá tvorba, knižne debutovala v roku 1966 zbierkou básní Vstupujte bosí. Vo svojej tvorbe sa zameriavala ako na poéziu pre dospelých, tak i na písanie poviedok a prozaických rozprávok pre deti. Jej básnická tvorba sa nesie v duchu odmietania životných a literárnych konvencií. Oveľa väčší úspech zaznamenala svojou tvorbou pre deti, s ktorou začínala ako dramaturgička, keď písala rozprávkové seriály pre televíziu. Jej rozprávky sa vyznačujú svojráznym, duchaplným humorom, strohým štýlom i jazykom, pričom však dokonale vystihuje povahové črty človeka. Okrem humoru jej rozprávky vyjadrujú i prvky lyriky, paródie a irónie, pričom sa nezriedka snaží o kritiku negatívnych ľudských vlastností (pretvárka, zlomyseľnosť, pohodlnosť a iné).

Dielo Básnické zbierky *1966 – Vstupujte bosí

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12771027.

Marianna Grznárová má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí spisovatelia, Narodenia v 1979, Osobnosti z Bratislavy, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo