Mária Rázusová-Martáková

Mária Rázusová-Martáková (pseudonymy Ivo Medin, Teta Mariena, Moro a i.) (∗ 28. jún 1905, Vrbica – † 5. august 1964, Bratislava) bola slovenská poetka, dramatička a prekladateľka, sestra slovenského spisovateľa Martina Rázusa.

Životopis Narodila sa v rodine roľníka a garbiara. Vzdelanie získala vo Vrbici, Liptovskom Mikuláši a v učiteľskom ústave v Prešove. Pracovala ako učiteľka v Dolnom Srní, Bratislave a Martine. V roku 1939 musela učiteľské povolanie zanechať pre pretrvávajúci reumatizmus a obmedzenú pohyblivosť. Vtedy začala redigovať Dobré slovo a po vojne aj časopis pre deti Slniečko. Po roku 1948 odišla na invalidný dôchodok a venovala sa literárnej, prekladateľskej a redaktorskej práci. V roku 1961 sa s manželom presťahovala do Bratislavy. V roku 1964 jej udelili titul zaslúžilá umelkyňa. Zomrela v tom istom roku v Bratislave. Pochovaná je v Liptovskom Mikuláši.

Tvorba Literárne sa začala prejavovať už počas štúdia v učiteľskom ústave. Svoje prvé diela uverejňovala najmä časopisecky. Venovala sa tvorbe pre deti a mládež, no najmä poézii. Okrem vlastnej poézie a prózy pre deti i pre dospelých sa venovala tiež prekladom z francúzštiny a ruštiny, pričom jej preklady zohrali významnú úlohu v dejinách slovenského prekladu. Venovala sa tiež publicistike – príležitostne uverejňovala v časopisoch portréty spisovateľov (Svetozár Hurban Vajanský, Alexander Sergejevič Puškin, Ivan Andrejevič Krylov a i.), ale tiež články o jazyku. Jej vyjadrovanie je veľmi prosté, úprimné a vo svojich dielach vyjadruje svoj vlastný postoj k životu, pričom svoje videnie sveta dokázala opísať veľmi sugestívne.

Dielo Poézia pre deti , 1932 – Pestré kvety, zbierka básní , 1932 – Tri rozprávky z neba , 1934 – Hore grúňom-dolu grúňom, zbierka básní , 1935 – Hrdinovia (2. vydanie vyšlo pod názvom Stála bitka, stála… ) , 1939 – Od jari do zimy, zbierka básní , 1946 – Na veselej posiedke, povedačky a vyčítanky , 1948 – Plamienočka , 1950 – Zverinček, veršovaná rozprávka , 1953 – Zatúlané húsa, veršovaná rozprávka , 1953 – Farebná záhradka, veršovaná rozprávka , 1953 – Pieseň o Váhu, poéma , 1956 – Zvieratká deťom , 1959 – Hop, hop na koníčku , 1959 – Lietajúci kvet, kniha veršov

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12772194.

Mária Rázusová-Martáková má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Martákovej, Bratislava, Martákovej je ulica v Bratislava, viac o ulici Martákovej
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo