Mária Kupčoková

Mária Kupčoková (rod. Kupčoková) (∗ 27. apríl 1879, Brezno – † 1. november 1941, Banská Štiavnica) bola slovenská spisovateľka a prekladateľka. Pseudonym: Cipuška, Julo Kľúčik, Miro Krasinský, Iva Tŕn, Všadebol.

Rodina , otec Matej Kupčok , matka Mária rod. Lázásová , manžel Samuel Teodor Kupčok

Životopis Ľudovú školu navštevovala v Brezne, v roku 1891 - 1893 absolvovala kláštornú školu v Banskej Bystrici. V roku 1901 - 1905 žila v Prahe, kde v spolku Detvan nadviazala styky s I. Kraskom, Ľ. Groeblovou a i., 1905 - 1924 pôsobila v Budapešti, v Pukanci, v Novom Sade, v Kysáči a v Bátovciach, od roku 1924 natrvalo v Banskej Štiavnici, kde sa začala venovať i literárnej tvorbe. Písala články, úvahy, besednice a humoresky, v ktorých bojovala za kultúrne povznesenie slov. žien, zaznieval v nich národný a sociálny podtext a emancipačné postoje autorky. V dôsledku nepriaznivých kritík prestala tvoriť až na naliehanie S. H. Vajanského a Ľ. Podjavorinskej sa k tvorbe opäť vrátila. Publikovala v Dennici, Dolnozemskom Slovákovi, Národných novinách a i. V rukopise zanechala prácu o Márii Pischlovej, ako aj román z dejín Banskej Štiavnice Dve jašterice štôlne Svätej Trojice. Prekladala zo srbčiny, účinkovala v ochotníckych divadlách a kultúrnych spolkoch Slov. liga, Živena, predsedníčka MO MS v Banskej Štiavnici.

Literatúra , Slovenský biografický slovník

x

Viac na wikipédii, wikidata Q13452058.

Mária Kupčoková má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí spisovatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo