Marek Čulen

Marek Čulen (* 8. marec 1887, Brodské – † 26. december 1957, tamže) bol slovenský politik a štátnik, aktívny účastník protifašistického odboja počas 2. svetovej vojny, poslanec povstaleckej Slovenskej národnej rady.

Životopis

Pochádzal z chudobnej roľníckej rodiny. Pred prvou svetovou vojnou dvakrát dlhodobo pracovne pobýval v USA. Odišiel tam v roku 1906 a v Chicagu sa angažoval v robotníckych spolkoch.

V januári 1921 patril medzi hlavných aktérov zjazdu sociálno demokratickej ľavice v Ľubochni a Ružomberku, kde kryštalizovala budúca komunistická strana na Slovensku a Podkarpatskej Rusi. Na ustanovujúcom zjazde KSČ potom bol zvolený za náhradníka ÚV KSČ. V rokoch 1922–1923 bol krajským tajomníkom strany v Bratislave. Z tejto funkcie odišiel a bol obvodným dôverníkom v rodnom meste Brodské. V tom istom roku po vzniku takzvanej Roľníckej internacionály sa stal hlavným organizátorom komunistov medzi maloroľníkmi. Počas frakčných sporov v 1.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12035321.

Marek Čulen má na Slovensku 14 ulíc a námestí.

Existuje aj Martin Čulen: Martin Čulen, a jeho ulice, Martin Čulen na wikipédii. Existuje aj Konštantín Čulen: Konštantín Čulen, a jeho ulice, Konštantín Čulen na wikipédii.

Zoznam ulíc

 1. Marka Čulena, Banská Bystrica
 2. Čulenova, Bratislava
 3. Marka Čulena, Cífer
 4. Marka Čulena, Dolné Lovčice
 5. Marka Čulena, Handlová
 6. Čulenova, Hlohovec
 7. Čulenova, Humenné
 8. Štefana Čulena, Malacky
 9. Čulenova, Martin
 10. Čulenova, Nitra
 11. Čulenova, Nové Mesto nad Váhom
 12. Marka Čulena, Prešov
 13. Čulenova, Skalica
 14. Čulenova, Žilina

Zoznam bodov

 1. Čulenova, autobusová zastávka,
  Karadžičova 3, 811 09 Bratislava, Staré Mesto
  názvy: Twin City;Wüstenrot
 2. Čulenova, autobusová zastávka,
  Továrenská 7, 811 09 Bratislava, Staré Mesto
  názvy: Twin City;Wüstenrot
Kategórie: Osobnosti SNP, Narodenia 8. marca, Narodenia v 1887, Osobnosti z Brodského, Úmrtia 26. decembra, Úmrtia v 1957, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo