Marek Čulen

Marek Čulen (* 8. marec 1887, Brodské – † 26. december 1957, tamže) bol slovenský politik a štátnik, aktívny účastník protifašistického odboja počas 2. svetovej vojny, poslanec povstaleckej Slovenskej národnej rady.

Životopis

Pochádzal z chudobnej roľníckej rodiny. Pred prvou svetovou vojnou dvakrát dlhodobo pracovne pobýval v USA. Odišiel tam v roku 1906 a v Chicagu sa angažoval v robotníckych spolkoch.

V januári 1921 patril medzi hlavných aktérov zjazdu sociálno demokratickej ľavice v Ľubochni a Ružomberku, kde kryštalizovala budúca komunistická strana na Slovensku a Podkarpatskej Rusi. Na ustanovujúcom zjazde KSČ potom bol zvolený za náhradníka ÚV KSČ. V rokoch 1922–1923 bol krajským tajomníkom strany v Bratislave. Z tejto funkcie odišiel a bol obvodným dôverníkom v rodnom meste Brodské. V tom istom roku po vzniku takzvanej Roľníckej internacionály sa stal hlavným organizátorom komunistov medzi maloroľníkmi. Počas frakčných sporov v 1.

x

Viac na wikipédii.

Marek Čulen má na Slovensku 17 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Marka Čulena, Banská Bystrica
 2. Čulenova, Bratislava
 3. Martina Čulena, Brodské
 4. Marka Čulena, Cífer
 5. Marka Čulena, Dolné Lovčice
 6. Marka Čulena, Handlová
 7. Čulenova, Hlohovec
 8. Čulenova, Humenné
 9. Marka Čulena, Kláštor pod Znievom
 10. Štefana Čulena, Malacky
 11. Čulenova, Martin
 12. Čulenova, Nitra
 13. Čulenova, Nové Mesto nad Váhom
 14. Marka Čulena, Prešov
 15. Čulenova, Skalica
 16. Konštantína Čulena, Trnava
 17. Čulenova, Žilina
Kategórie: Osobnosti SNP, Narodenia 8. marca, Narodenia v 1887, Osobnosti z Brodského, Úmrtia 26. decembra, Úmrtia v 1957, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo