Malála Júsufzajová

Malála Júsufzajová, zdroj wikipédia

Malála Júsufzajová (* 12. júl 1997, Mingora, Pakistan) je pakistanská bojovníčka za ľudské práva, najmä právo dievčat na vzdelanie, za čo v roku 2014 získala Nobelovu cenu za mier a stala sa najmladším nositeľom Nobelovej ceny v dejinách.

V roku 2013 jej udelili Sacharovovu cenu za slobodné myslenie, ktorú od roku 1988 udeľuje Európsky parlament.


Životopis

Preslávila sa v roku 2009, kedy pre BBC popisovala život za vlády Talibanu, ktorý v tom čase okupoval údolie Svát. Potom, čo pakistanská armáda Taliban z údolia vytlačila, získala Malála najvyššie štátne civilné ocenenie za hrdinstvo.

Dňa 9. októbra 2012 prežila útok talibanského ozbrojenca, ktorý ju postrelil do hlavy a do krku, keď sa autobusom vracala zo školy. Šesť dní po hospitalizácii v Pakistane bola prevezená do nemocnice v britskom Birminghame. Prekonala niekoľko náročných operácií, vrátane plastickej operácie lebky a tváre. Z nemocnice ju prepustili vo februári 2013.

V marci 2013 nastúpila v Birminghame do školy. Po útoku vznikla na jej podporu petícia, vďaka ktorej sa stala najmladším človekom nominovaným na Nobelovu cenu mieru v histórii.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q32732.

Malála Júsufzajová má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Nositelia Nobelovej ceny za mier, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo