Majster MS

Majster MS, zdroj wikipédia

Majster MS alebo Majster M. S. bol gotický až ranno-renesančný maliar a sochár činný v Banskej Štiavnici na začiatku 16. storočia.

Životopis

O jednom z najvýznamnejších tvorcov pôsobiacich na našom území nemáme takmer žiadne konkrétne informácie. Jediným jeho známym dielom je oltár, ktorý sa podľa posledných výskumov nachádzal v kostole Panny Márie v Banskej Štiavnici (neskôr prebudovanom na Starý zámok). Ten obsahoval pôvodne osem obrazov retabula (oltárneho nadstavca) a minimálne tri sochy. Okrem sôch sa do dnešných dní zachovalo iba sedem obrazov, z ktorých šesť je dnes mimo Slovenska. Je pravdepodobné, že Majster M. S. mal v Banskej Štiavnici výtvarnú dielňu.

Nie je známe ani jeho meno, jedine monogram M. S. Historici umenia niekedy spojujú tohto autora s Jörgom Breu starším z Augsburgu. Iní uvádzajú Majstra M. Z. (spomínaného aj ako Matthäus Zaisinger (1498–1555), mníchovského rytca a zlatníka. Ďalším tvorcom spojovaným s Majstrom M. S. a teda možným majstrom banských miest je istý Sebastián, uvádzaný v štiavnickej listine datovanej rokom 1507.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q1161159.

Majster MS má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí maliari, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo