Magda Nová

MUDr. Magda Nová, CSc. (do roku 1945: Neumannová; * 20. marec 1914, Trenčianska Teplá – † ?) bola slovenská lekárka zrejme židovského pôvodu a partizánka, účastníčka Slovenského národného povstania (SNP).

Lekársky pôsobila v Bratislave až kým jej v roku 1940 štátna moc Slovenskej republiky nezakázala lekársku prax. V roku 1942 pracovala v laboratóriu Nemocnice sv. Alžbety a neskôr pôsobila ako röntgenologička Nemocnice Robotníckej sociálnej poisťovne v Handlovej. Do SNP sa zapojila ako lekárka a členka partizánskeho oddielu Dolina. Zriadila ošetrovňu v Španej Doline, odkiaľ neskôr s pacientmi ustúpila do hôr, kde viedla poľnú ošetrovňu pre partizánsky oddiel Pomstiteľ a ďalšie skupiny.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q110889231.

Magda Nová má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Osobnosti SNP, Narodenia 20. marca, Narodenia v 1914, Osobnosti z Trenčianskej Teplej, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo