Ludwig van Beethoven

Ludwig van Beethoven, zdroj wikipédia

Ludwig van Beethoven (∗ pravdepodobne 16. december 1770, Bonn; pokrstený za katolíka 17. decembra 1770, Bonn – † 26. marec 1827, Viedeň) bol nemecký hudobný skladateľ viedenskej klasiky flámskeho pôvodu a jeden z najvýznamnejších skladateľov v dejinách hudby.

Život Rodina Beethoven pochádza z hudobnej rodiny, ktorej predkovia (roľníci a remeselníci) pochádzali z flámskeho Mechelenu. Slovíčko „van“ v jeho mene nedokazuje jeho šľachtický pôvod, ale naznačuje odkiaľ pochádza jeho rodina.

Beethovenov starý otec, ktorý sa volal tiež Ludwig van Beethoven, bol zamestnaný ako hudobník u kolínskeho arcibiskupa (kniežaťa), kde mal na starosti orchester. V roku 1740 sa mu narodil syn Johann, z ktorého sa stal neskôr spevák. Dňa (pravdepodobne) 16.decembra 1770 prišiel na svet v Bonngasse 18 syn, ktorý bol pokrstený 17. decembra a dostal meno Ludwig po starom otcovi.

Otcovi Ludwiga van Beethovena imponoval mladý Wolfgang Amadeus Mozart, ktorý sa už ako šesťročný preslávil ako skladateľ. S cieľom vychovať z Beethovena Mozarta, učil otec syna hru na husliach a klavíri. Veľmi mu záležalo na tom, aby bol jeho syn dokonalý, najmä v hre na klavír. Keď sa otec opitý vrátil z krčmy domov, nútil syna cvičiť skladby na husliach či klavíri. Niekedy bol Ludwig van Beethoven nútený trénovať až do noci. Otec ho priväzoval o stoličku, aby mal istotu, že jeho syn trénoval. Tento prísny postoj otca narušoval vývoj chlapca, ktorého budili o polnoci z dôvodu cvičenia na klavíri. V škole bol často unavený a nemohol sa sústrediť.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q255.

Ludwig van Beethoven má na Slovensku 7 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Ludvika van Beethovena, Trnava, Ludvika van Beethovena je ulica v Trnava, viac o ulici Ludvika van Beethovena
 2. Beethovenova, Brno, Beethovenova je ulica v Brno, viac o ulici Beethovenova
 3. Beethovenova, Havířov, Beethovenova je ulica v Havířov, viac o ulici Beethovenova
 4. Beethovenova, Piešťany, Beethovenova je ulica v Piešťany, viac o ulici Beethovenova
 5. Beethovenova, Frýdek-Místek, Beethovenova je ulica v Frýdek-Místek, viac o ulici Beethovenova
 6. Beethovenova, Nitra, Beethovenova je ulica v Nitra, viac o ulici Beethovenova
 7. Námestie L. van Beethovena, Dolná Krupá, Námestie L. van Beethovena je ulica v Dolná Krupá, viac o ulici Námestie L. van Beethovena

Zoznam bodov

 1. Beethoven, socha,
  Zámok 7, 920 01 Hlohovec
  názvy: Ľudovít Goga
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo