Ľudovít Vladimír Rizner

Ľudovít Vladimír Rizner, zdroj wikipédia

Ľudovít Vladimír Rizner (* 18. marec 1849, Zemianske Podhradie – † 7. október 1913, Zemianske Podhradie) bol slovenský spisovateľ, zakladateľ slovenskej bibliografie, pedagóg, etnograf a historik.

Životopis

Jeho otcom bol učiteľ Karol Ernest Rizner a matkou Mária Kadlečíková. Po vychodení ľudovej (dnes základnej) školy v rodnom Zemianskom Podhradí, kde ho učil i jeho otec, študoval od roku 1861 na bratislavskom evanjelickom lýceu. Následne pokračoval na gymnáziu v Modre a na Vyššom slovenskom gymnáziu v Revúcej. Tieto štúdia však nemohol jednak z rodinných (pre chorobu svojho otca) a tiež z finančných dôvodov dokončiť. Roku 1869 sa preto vrátil do Zemianskeho Podhradia a začal svojmu chorému otcovi ako pomocný učiteľ vypomáhať v škole. A keď v roku 1870 Riznerov otec zomrel, stal sa jeho nástupcom.

Roku 1873 zložil na tzv. „Trnavskej praeparandii“ učiteľskú skúšku. Vo výučbe vedľa osnovami predpísanej učebnej látky zasväcoval svojich študentov i do tajov zemepisu a histórie.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q10546686.

Ľudovít Vladimír Rizner má na Slovensku 4 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Riznerova, Bratislava, Riznerova je ulica v Bratislava, viac o ulici Riznerova
  2. Riznerova, Košice, Riznerova je ulica v Košice, viac o ulici Riznerova
  3. Riznerova, Trenčín, Riznerova je ulica v Trenčín, viac o ulici Riznerova
  4. Riznerova, Nové Mesto nad Váhom, Riznerova je ulica v Nové Mesto nad Váhom, viac o ulici Riznerova

Zoznam bodov

  1. Rizner, pamätník,
    Námestie SNP 4, 911 01 Trenčín, Centrum
    názvy: Jozef Pospíšil
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo