Ľudovít Maróthy

Ľudovít Maróthy, zdroj wikipédia

Ľudovít Maróthy (∗ 5. júl 1863, Ľuboreč - † 5. august 1899, Lalić) bol evanjelický kňaz a spisovateľ. Pseudonym: Ľudovít Ľuborečský

Rodina , otec: Daniel Maróthy , matka: Ludvika rod. Bauerová , sestra: Elena Šoltésová

Životopis Študoval na gymnáziách v Martine, v Banskej Bystrici a v Bratislave, teológiu v Bratislave, vo Viedni a v Lipsku, medzitým študoval aj medicínu. Pôsobil ako evanjelický kňaz v Juhoslávii. Počas štúdia predseda slovenského spolku Tatran vo Viedni.

Literárne a organizačne činný už v študentských rokoch. Publikoval humoristické obrázky a črty zo študentského a dedinského prostredia. Svoj štýl oživoval ľudovými jazykovými prvkami najmä z novohradského nárečia.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12781507.

Ľudovít Maróthy má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí spisovatelia, Narodenia 5. júla, Narodenia v 1863, Osobnosti z Ľuborča, Úmrtia 5. augusta, Úmrtia v 1899, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo