Ľudovít Ladislav Žambokréty

Ľudovít Ladislav Žambokréty tiež Žambokrethy - Zsámbokréty de Nyitrazsámbokrét (∗ 27. november 1844, Zemianske Lieskové - † 25. jún 1911, Púchov) bol slovenský evanjelický kňaz, publicista, historik, národný buditeľ a zeman.

Rodina , Otec: Istók Žambokréty - Zsámbokréty de Nyitrazsámbokrét , Matka: Terézia rod. Križanová

Život Pochádzal zo starej slovenskej zemianskej rodiny "Zsámbokréty de Nyitrazsámbokrét" z Malých Žabokriek (Borčanyi nesprávne uvádza, že od Nitry). Bol svokrom JUDr. Karola Štúra, slovenského národného dejateľa, synovca Ľudovíta Štúra, ktorý mal za manželku jeho dcéru Kornéliu. Študoval v evanjelickom lýceu v Bratislave a teológiu vo Viedni. Po skončení štúdia bol krátko kaplánom v Kochanovciach a potom v rokoch 1875 - 1911 bol farárom v Púchove.

Zaslúžil sa o výstavbu evanjelického kostola v Púchove. V nemčine vydal publikáciu Ein kleiner Uberblick uber die Geschichte der Evang. a. c. Kirchengemeide in Puchó (Krátky pohľad na dejiny ev. a. v. zboru v Púchove, Trenčín 1878). Písal aj vlastenecké básne, ktoré uverejňoval v časopisoch Junoš, Sokol, Orol a inde. Prekladal z nemčiny (H. Heine) a maďarčiny (K. Tóth, M. Schaffy). Písal aj články s národopisnou tematikou a cirkevno-historické príspevky.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q608811.

Ľudovít Ladislav Žambokréty má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí národní buditelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo