Ľudovít Fulla

Ľudovít Fulla, zdroj wikipédia

Ľudovít Fulla (* 27. február 1902, Ružomberok – † 21. apríl 1980, Bratislava) bol slovenský maliar, grafik, ilustrátor, scénograf a výtvarný pedagóg. Je považovaný za jedného zo zakladateľov moderného maliarstva a grafiky na Slovensku. Inšpiroval ho najmä slovenský folklór. Fullove tapisérie sú považované za základné diela tohto umenia na Slovensku. Ako ilustrátor sa zapísal do povedomia výtvarným spracovaním ľudových rozprávok Pavla Dobšinského.

Životopis

Ľudovít Fulla sa narodil v roku 1902 v Ružomberku. Od útleho veku bol fascinovaný maľbou a kresbou. Z ružomberského gymnázia prestúpil na Vyššiu obchodnú školu v Dolnom Kubíne (1918-1921).

x

Viac na wikipédii, wikidata Q345078.

Ľudovít Fulla má na Slovensku 11 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Ľudovíta Fullu, Bratislava
 2. Ľudovíta Fullu, Malacky
 3. Fullova, Rajec
 4. Fullova ul., Ružomberok
 5. Ľudovíta Fullu, Ružomberok
 6. Ľudovíta Fullu, Senec
 7. Ľ. Fullu, Slovenský Grob
 8. Ľudovíta Fullu, Teplička nad Váhom
 9. Ľ. Fullu, Topoľčany
 10. Námestie Ľudovíta Fullu, Žilina
 11. Ľ. Fullu, Zvolen
Kategórie: Česko-slovenskí národní umelci, Slovenskí maliari, Narodenia 27. februára, Narodenia v 1902, Osobnosti z Ružomberka, Úmrtia 21. apríla, Úmrtia v 1980, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo