Ľudovít Bothár

Ľudovít Bothár (∗ 29. marec 1856, Banská Bystrica - † 19. január 1938, Pliešovce) bol slovenský veršovník, kultúrny pracovník, pedagóg. Pseudonym: Predsitniansky, Podsitniansky.

Životopis Narodil sa v rodine obuvníka Gustáva Bothára a jeho manželkyEmílie rodenej Hlaváčovej. Študoval na gymnáziu v Banskej Bystrici a učiteľskom ústave v Lučenci. Učiteľ v Bére (Maďarsko), 1901 - 1914 v Kynceľovej. Pracoval s mládežou v ochotníckom divadelníctve a pre potreby ochotníkov prekladal jednoduché hry. Produktívny autor poézie (vyše 250 básničiek) a prózy (okolo 50 poviedok), ktoré písal peknou slovenčinou. Prekladal básne a prózy prevažne z maďarčiny.

Literatúra , Slovenský biografický slovník

Externé odkazy , {{OsudBB}} , záznam číslo 34 – evanjelická farnosť; pokrstený ako Lajos Gusztav Bottár

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12781491.

Ľudovít Bothár má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí spisovatelia, Narodenia 29. marca, Narodenia v 1856, Narodenia v 1857, Osobnosti z Banskej Bystrice, Úmrtia 19. januára, Úmrtia v 1938, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo