Ľudo Lehen

Ľudo Lehen, zdroj wikipédia

Ľudovít Lehen, známy ako Ľudo Lehen (∗ 3. jún 1925, Banská Bystrica – † 12. máj 2014, Bratislava) bol slovenský maliar a šachový skladateľ. Pôvodne sa inšpiroval Piccasom a Modiglianim, avšak s úplne osobitým štýlom a poňatím, pri ktorom prehodnocoval realistické videnie do snových vízií. V Československu mu je prisudzované prvenstvo obrazu aktu, ktorý bol povolený na zverejnenie.

Dôvodom jeho takmer celoživotnej „ilegality“ boli udalosti v roku 1962, v dobe politických perzekúcie, kedy sa stal jedným z rady neprávom odsúdených politických väzňov.

Životopis Mal štyroch súrodencov, jedného brata a tri sestry. V rokoch 1949 až 1955 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Bol žiakom profesorov D. Millyho a V. Hložníka.

V rokoch 1956 a 1957 vyhral 1. ceny v národných súťažiach slovenskej realistickej maľby. V roku 1958 obdržal v celonárodnej súťaži grafiky 2. cenu. Na začiatku 60. rokov vystavoval grafiky v Bruseli, v Sovietskom zväze a v Číne. V roku 1961 sa mu narodila v manželstve jeho druhá dcéra Taťána.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q1873941.

Ľudo Lehen má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí maliari, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo