Ľudmila Groeblová

Ľudmila Groeblová, vydatá Chaloupecká, pseudonym Ľudmila Osenská (* 19. apríl 1884, Holíč – † 14. január 1968, Praha) bola slovenská poetka a spisovateľka slovenskej moderny.

Život

Ľudmila Groeblová sa narodila v rodine učiteľa Pavla Groebla a Hermíny Karolíny Groeblovej v meste Holíč na Slovensku. Základné vzdelanie dostala vo svojom rodisku, v Hodoníne začala chodiť do meštianskej školy a neskôr študovala na lýceu v Brne. Bola snáď prvou Slovenkou, ktorá dosiahla akademický stupeň vzdelania na filozofickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe, kde vyštudovala bohemistiku a germanistiku. Pod tlakom maďarizácie odišla študovať na zahraničné školy vrátane univerzity v Grenobli. V Prahe sa stala členkou spolku slovenských študentov Detvan. Počas štúdií sa zoznámila s básnikom Ivanom Kraskom, ktorému sa stala básnickou múzou. Potom, ako odmietla jeho ponuku na sobáš sa vydala za Václava Chaloupeckého, profesora na Karlovej univerzite.

Tvorba

Ľudmila Groeblová bola pod umeleckým vplyvom Ivana Kraska, Ivana Galla, Františka Votrubu a ich ďalších súputníkov, s ktorými si boli názorovo blízki.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q111867950.

Ľudmila Groeblová má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí spisovatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo