Lucián Bezák

Lucián Bezák, zdroj wikipédia

Lucián Bezák (∗ 7. jún 1965, Bánovce nad Bebravou) je slovenský hudobník, hudobný skladateľ, klavirista, spevák, textár a učiteľ hudby. V súčasnosti žije v Topoľčanoch. Je lídrom hudobnej skupiny Sába.

Hudobná kariéra Lucián Bezák študoval hru na klavíri na bratislavskom konzervatóriu. Pôsobil v skupine AC+, s ktorou vyprodukoval debutový singel Sólo pre nezvestných a album Nemusíš sa tieňov báť. Participoval ako hosť na projekte skupiny Metalinda. V oblasti gospel music sa prvýkrát objavil pri nahrávaní samizdatovej kazety Zdravas Mária (1987). Po ukončení spolupráce s AC+ založil v roku 1990 rockovú formáciu Sábahttp://www.sabasonic.com/. Dodnes je jej lídrom a hlavným skladateľom a textárom. Postupne vydali albumy Dar, Myrta a v roku 2015 najnovší album Pod obal.

Zároveň bol členom vokálno – inštrumentálneho súboru Gihon, pre ktorý skomponoval viacero piesní, z ktorých niektoré sú zachytené na albume Až pochopíš. Zúčastnil sa aj na nahrávaní dvoch CD Spevy z Taizé a bol spoluautorom hudby k muzikálu Maranatha pre divadlo Rondo z Preselian.

V súčasnosti je okrem vedenia skupiny Sába členom hudobného zoskupenia Projekt Zboryhttp://www.projektzbory.com/ a pracuje ako pedagóg na ZUŠ Ladislava Mokrého v Topoľčanoch. Jeho kompozičný záber predstavuje širšie žánrové spektrum: od rocku cez pop music, gospel music až po súčasnú vážnu hudbu a experimentovanie. V jeho tvorbe možno rozoznať spriaznenosť so skupinami a umelcami ako napr. U2, Midnight Oil, Talk Talk, Kate Bush, Brian Eno, Olivier Messiaen, Gyorgy Ligeti...

x

Viac na wikipédii, wikidata Q28157788.

Lucián Bezák má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí hudobní skladatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo