Lajos Abafi-Aigner

Lajos Abafi-Aigner, zdroj wikipédia

Lajos Abafi-Aigner vlastným menom Ludwig Aigner (∗ 11. február 1840, Nagy-Jécsa, Rumunsko – † 19. jún 1909, Budapešť, Maďarsko) bol maďarský spisovateľ, nakladateľ, kníhkupec, historik a entomológ–lepidopterológ nemeckého pôvodu.

Životopis Jeho nemecká rodina sa presťahovala do Bratislavy v roku 1858 a tu sa naučil aj po maďarsky. V roku 1863 sa opäť presťahovali do Budapešti.

Po skončení základnej školy sa venoval štúdiu histórie V Kolíne nad Rýnom a Stuttgarte. Neskôr pracoval ako vydavateľ a obchodník s knihami v Budapešti. Venoval sa hlavne štúdiu histórie, ako i otázkam kultúry. Nemecké meno Ludwig si zmenil na maďarské Lajos a začal používať maďarský pseudonym Abafi. V roku 1870 sa stal slobodomurárom. Napísal napr. prácu o poetických dielach významného maďarského básnika Sándora Petőfiho, ale aj niekoľkozväzkovú prácu o histórii slobodomurárov v Rakúsko–Uhorsku, čomu sa venoval asi 12 rokov. V druhej polovici svojho života sa venoval hlavne štúdiu motýľov, ich zberu a publikoval niektoré významné práce z tohoto odboru. Jeho podnik v priebehu rokov 1880 - 1890 postupne upadal, preto ukončil v roku 1890 svoju činnosť a venoval sa už potom iba entomológii.

Entomologické aktivity Patril medzi prvých entomológov, ktorí skúmali aj faunu motýľov Uhorska. Známy je tiež, ako autor nekrológov niektorých významných uhorských entomológov, ktoré boli publikované v maďarskom entomologickom časopise Rovartani lapok, kde Lajos Abafi-Aigner patril k redaktorom tohto časopisu. Pracoval aj ako spoluautor a redaktor práce: Fauna regni Hungariae. Jeho kniha "Magyarország lepkéi" z roku 1907 bola veľmi populárna a ovplyvnila niekoľko generácií entomológov Uhorska. Jeho zbierka hmyzu sa čiastočne zachovala v Budapešti v Národnom prírodovednom múzeu.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q248230.

Lajos Abafi-Aigner má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí spisovatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo