Ladislav Slovák

Ladislav Slovák (∗ 10. september 1919, Veľké Leváre – † 22. júl 1999, Bratislava) bol slovenský dirigent, skvelý interpret diel slovenských skladateľov, ale aj symfónií D. Šostakoviča a S. Prokofieva. V 60. rokoch 20. storočia stál na čele Slovenskej filharmónie.

Život V roku 1942 absolvoval štúdium hry na organe na konzervatóriu v Bratislave. O štyri roky neskôr dokončil štúdium dirigovania u K. Schimpla. Následne študoval na Vysokej škole muzických umení v Bratislave u V. Talicha. Po skončení štúdia v roku 1953 odišiel v rokoch 1954 - 1955 na študijný pobyt v Leningradskej filharmónii k J. A. Mravinskému.

Po návrate pôsobil ako šéfdirigent Symfonického orchestra Československého rozhlasu. V rokoch 1961 - 1968 pôsobil vo vedúcich funkciách Slovenskej filharmónie. Medzi jeho najdôležitejšie diela patrí celá kolekcia 15 symfónií D. Šostakoviča, ktoré vydalo vydavateľstvo Naxos. Slovák sa stretol so Šostakovičom osobne počas svojho štúdia v Leningrade.

Obidve jeho deti, Kamila Magálová, členka činohry Slovenského národného divadla, a syn, Marián Slovák, sú známi herci. Ladislav Slovák má aj syna Petra z druhého manželstva. Ocenenie , V roku 1967 bol Laureátom Štátnej ceny Klementa Gottwalda, jedného z najprestížnejších spoločenských ocenení vo vtedajšom Česko-Slovensku. , Roku 1977 bol ocenený titulom Národný umelec.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q1878444.

Ladislav Slovák má na Slovensku 4 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Slovákova, Brno
  2. Slovákova, Kroměříž
  3. Slovákova, Slavkov u Brna
  4. Slovákova, Sokolnice
Kategórie: Česko-slovenskí národní umelci, Narodenia 10. septembra, Narodenia v 1919, Osobnosti z Veľkých Levár, Úmrtia 22. júla, Úmrtia v 1999, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo