Ladislav Sára

Ladislav Sára (∗ 9. február 1913, Podbrezová-Lopej - † 19. február 1945, Melk) bol pedagóg, protifašistický bojovník, rozhlasový hlásateľ.

Rodina , otec Pavel Sára , matka Anna Sárová rod. Veselková

Životopis V prvej svetovej vojne mu zomrel otec, jeho matka po ňom zdedila čižmársku dielňu. V rokoch 1918-22 študoval na ľudovej škole v Brezne. V školskom roku 1928/29 začal navštevovať Učiteľský ústav v Banskej Štiavnici, posledný školský rok 1932/33 absolvoval v Lučenci, kde aj zmaturoval. Skúšky učiteľskej spôsobilosti pre ľudové školy zložil 30. novembra 1935 v Lučenci, o dva roky neskôr v Banskej Bystrici získal aj kvalifikáciu pre meštianske školy.

V roku 1933 začal vyučovať v Hardišti (dnešné Zemplínske Hradište), v rokoch 1934-37 vyučoval na ľudovej škole v Trebišove, v rokoch 1937-39 na meštianskej škole v Brezne. Od roku 1939 vyučoval slovenský jazyk, dejepis a zemepis na Vyššej priemyselnej škole v Banskej Bystrici, kde zotrval do roku 1944. Účastník kultúrnych podujatí v Banskej Bystrici, spolupracovník amatérskeho divadla, autor kroniky Mestského divadelného združenia. Spoluorganizátor rozhlasových krajových vysielaní. Po vypuknutí SNP v roku 1944 bol prvý hlásateľ Slobodného slovenského vysielača v Banskej Bystrici. Počas povstania pracoval na Povereníctve SNR pre školstvo a osvetu v Banskej Bystrici. Po zajatí na Starých Horách 31. októbra 1944 bol väznený v Banskej Bystrici, neskôr v Bratislave. Zahynul počas náletu amerických stíhačiek na nacistický transport do koncentračného tábora.

x

Viac na wikipédii.

Ladislav Sára má na Slovensku 3 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Ladislava Sáru, Bratislava
  2. Ladislava Sáru, Brezno
  3. Ladislava Sáru, Trebišov
Kategórie: Osobnosti SNP, Narodenia 9. februára, Narodenia v 1913, Úmrtia 19. februára, Úmrtia v 1945, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo