Ladislav Nádaši-Jégé

Ladislav Nádaši-Jégé, zdroj wikipédia

Ladislav Nádaši-Jégé (vl. menom MUDr. Ladislav Ľudovít Jozef Nádaši, pseudonymy Dr. Ján Grob, Jégé a i.) (* 12. február 1866, Dolný Kubín – † 2. júl 1940, Dolný Kubín) bol popredný slovenský prozaik.

Život

Pochádzal z advokátskej rodiny. Vzdelanie získaval v Kežmarku, Ružomberku, Gyöngyösi a v Levoči, neskôr pokračoval v štúdiu na lekárskej fakulte v Prahe. Takmer celý svoj život prežil ako lekár v Dolnom Kubíne. Bol tiež aktívnym spolupracovníkom a hlavným redaktorom novín Naša Orava, neskôr zodpovedným redaktorom Oravy. V 30.x

Viac na wikipédii.

Ladislav Nádaši-Jégé má na Slovensku 2 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Jégého, Bratislava
  2. Jégého, Prievidza
Kategórie: Slovenskí spisovatelia, Narodenia 12. februára, Narodenia v 1866, Osobnosti z Dolného Kubína, Úmrtia 2. júna, Úmrtia v 1940, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
ε epsilon logo