Ladislav Exnár

Ladislav Exnár (* 18. jún 1907, Chvalkovice, Rakúsko-Uhorsko - † 20. marec 1945, Mauthausen, Nemecko) bol slovenský funkcionár KSČ a KSS, partizánsky veliteľ, povolaním strojný zámočník, českého pôvodu.

Mal štyroch súrodencov, troch bratov a  jednu sestru. Otec mu zomrel keď mal 9 rokov. Absolvoval ľudovú školu v Chvalkoviciach a v Pardubiciach sa vyučil za strojného zámočníka. Exnár narukoval ako vojak do Banskej Štiavnice, na Slovensko. Pracoval ako strojný zámočník v Štátnom banskom a hutnom závode, od roku 1940 bol nádenníkom a príležitostným opravárom poľnohospodárskych strojov v Banskej Bystrici. Oženil sa s Annou, s ktorou vychovávali štyri deti.

V roku 1927 sa stal členom Komunistickej strany Československa, v ktorej bol prívržencom boľševizácie a gottwaldovského krídla (pozri Klement Gottwald a karlínski chlapci).

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12770108.

Ladislav Exnár má na Slovensku 2 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. L. Exnára, Levice, L. Exnára je ulica v Levice, viac o ulici L. Exnára
  2. Ladislava Exnára, Banská Štiavnica, Ladislava Exnára je ulica v Banská Štiavnica, viac o ulici Ladislava Exnára
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo