Ladislav Dérer

Prof. MUDr. Ladislav Dérer (* 11. december 1897, Bratislava – † 28. marec 1960, Bratislava) bol slovenský lekár internista a klinický fyziológ, univerzitný pedagóg a akademik – zakladajúci člen Slovenskej akadémie vied (SAV) a člen Československej akadémie vied (ČSAV). Založil vlastnú internistickú školu a patrí medzi popredné osobnosti slovenskej a česko-slovenskej internej medicíny.

Život

Narodil sa ako druhý syn v rodine advokáta Jozefa Dérera (1856 – 1918) a jeho manželky Pavly, rod. Christenovej (? – 1931). Mal päť sestier a troch bratov. Jeho o 13 rokov starší brat Ivana (1884 – 1973) si vybral právnickú kariéru a vydal sa na politickú dráhu, ktorou sa zaradil k popredným slovenským predstaviteľom Československej sociálnodemokratickej strany robotníckej a zástancom čechoslovakizmu.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12032480.

Ladislav Dérer má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Existuje aj Ivan Dérer: Ivan Dérer, a jeho ulice, Ivan Dérer na wikipédii.

Zoznam ulíc

  1. Ladislava Dérera, Bratislava, Ladislava Dérera je ulica v Bratislava, viac o ulici Ladislava Dérera

Zoznam bodov

  1. Dérer, miesto,
    č.d.169, 966 74 Veľké Pole
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo