Laco Novomeský

Laco Novomeský, zdroj wikipédia

Laco Novomeský (celým menom Ladislav Novomeský) (∗ 27. december 1904, Budapešť – † 4. september 1976, Bratislava) bol slovenský komunistický politik, ľavicový intelektuál, bol členom redakcie časopisu DAV, v ktorom pôsobil od jeho počiatkov, básnik, redaktor, novinár, publicista.

Písal aj pod pseudonymami: A. Krištof, Andrej Ogrod, Pavel Havran, Brkoslav, Gama, Gamma, n.gorod, N.Gorod, Pavel Hronec, Vacek, Xenon.

Život Pochádzal z rodiny krajčíra Samuela Novomeského a Irmy rod. Príkopovej. Rodičia sa presťahovali zo Senice do Budapešti, kde sa narodil aj začal chodiť školy. Po roku 1919 sa presťahovali nazad a v štúdiu pokračoval v Senici a na učiteľskom ústave v Modre, kde v roku 1923 zmaturoval. Začal pôsobiť ako učiteľ a zároveň sa ako externý poslucháč zapísal na Filozofickú fakultu Univerzity Komenského, kde ho zaujala literárna a politická činnosť. V roku 1925 vstúpil do Komunistickej strany, zanechal štúdium aj učiteľovanie, odišiel do Ostravy, kde sa stal redaktorom komunistických novín Pravda. Do roku 1924 to bola Pravda chudoby a bola vydávaná vo Vrútkach. V roku 1924 bola redakcia presťahovaná do Ostravy a riadil ju Klement Gottwald. S príchodom Novomestského v roku 1925 získala štatút ústredného tlačového orgánu KSČ sa Slovensku.

Od roku 1929 pracoval v redakcii Rudého práva v Prahe. Zároveň prispieval do ďalších českých a slovenských komunisticky orientovaných periodik. Počas občianskej vojny v Španielsku urobil reportáž z Valencie, Barcelony a MadriduPeter Bilý: Prípad Novomeský, 8. sept. 2016, Pravda, .

x

Viac na wikipédii.

Laco Novomeský má na Slovensku 29 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Novomeského, Bánovce nad Bebravou
 2. Ladislava Novomeského, Banská Štiavnica
 3. Laca Novomeského, Bardejov
 4. Štvrť Ladislava Novomeského, Brezno
 5. L. Novomeského, Čachtice
 6. Ladislava Novomeského, Handlová
 7. Ladislava Novomeského, Hlohovec
 8. Námestie Ladislava Novomeského, Košice
 9. Ladislava Novomeského, Lučenec
 10. L. Novomeského, Malacky
 11. L. Novomeského, Martin
 12. Laca Novomeského, Michalovce
 13. Novomeského, Nitra
 14. Novomeského, Pezinok
 15. Ladislava Novomeského, Pezinok
 16. Novomeského, Poprad
 17. Laca Novomeského, Považská Bystrica
 18. Novomeského, Práznovce
 19. Ladislava Novomeského, Prešov
 20. L. Novomeského, Rimavská Sobota
 21. Laca Novomeského, Rožňava
 22. Novomeského, Sabinov
 23. Ladislava Novomeského, Senec
 24. Laca Novomeského, Senica
 25. L.Novomeského, Šaľa
 26. Ladislava Novomeského, Trenčín
 27. Novomeského, Veľká Lúka
 28. Ladislava Novomeského, Zvolen
 29. Novomeského, Žiar nad Hronom
Kategórie: Slovenskí spisovatelia, Česko-slovenskí národní umelci, Davisti, Narodenia 27. decembra, Narodenia v 1904, Úmrtia 4. septembra, Úmrtia v 1976, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo