Lê Ðức Thọ

Lê Ðức Thọ, zdroj wikipédia

Lê Ðức Thọ (∗ 14. október 1911, Phan Đình Khải, Vietnam - † 13. október 1990) bol vietnamský revolucionár, generál, diplomat a politik. Bol ocenený Nobelovou cenou za mier spolu s Henrym Kissingerom v roku 1973, cenu však odmietol.

Životopis Narodil sa v Phan Đình Khải, vo vietnamskej provincii Nam Ha.

V roku 1930 pomáhal so zakladaním Indočínskej komunistickej strany. Francúzske koloniálne autority ho väznili v rokoch 1930 až 1936 a znova v rokoch 1939 - 1944. Po prepustení v roku 1945 pomáhal viesť vietnamské oslobodenecké ľavicové hnutie Viet Minh proti francúzskej nadvláde, kým nebola podpísaná Ženevská konferencia (1954). Potom sa pridal do politbyra Lao Dong Vietnamskej robotníckej strany (od roku 1955 Komunistická strana Vietnamu).

Americká intervencia Lê viedol Vietkong do boja proti juhovietnamskej vláde. Začiatkom 60. rokov sa do Vietnamskej vojny aktívne zapojili aj Spojené štáty. Niekoľko kôl Parížskych mierových rokovaní (verejných aj tajných) sa uskutočnilo medzi rokmi 1969 a 1973. Zatiaľ čo Xuan Thuy viedol oficiálnu skupinu vyjednávačov zastupujúcu Demokratickú republiku Vietnam na rokovaniach v Paríži, Lê a Henry Kissinger (v tom čase poradca USA v otázkach národnej bezpečnosti) sa od februára 1973 angažovali v tajných rokovaniach, ktoré napokon viedli k ukončeniu bojov v podobe Parížskej mierovej zmluvy z dňa 23. januára 1973. Základné dohody v zmluve boli: prepustenie vojnových zajatcov do 80 dní; dodržiavanie prímeria bude kontrolované Medzinárodnou kontrolnou komisiou (ICC); slobodné a demokratické voľby v Južnom Vietname; pomoc USA Južnému Vietnamu bude pokračovať; severovietnamské jednotky môžu zostať v Južnom Vietname.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q233969.

Lê Ðức Thọ má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Nositelia Nobelovej ceny za mier, Narodenia 24. marca, Narodenia v 1908, Osobnosti z Hranovnice, Úmrtia 15. júla, Úmrtia v 1981, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo